DonanımTeknoloji

Arm-Nvidia: Avrupa çip tasarımcısı satışını araştırıyor

Avrupa Komisyonu, Nvidia’nın İngiliz çip tasarım şirketi Arm’ı satın almasıyla ilgili bir rekabet soruşturması başlattı.

40 milyar dolarlık (29 milyar sterlin) anlaşma Eylül ayında açıklandı.

Düzenleyiciler, Nvidia’nın, dünyanın akıllı telefonlarının büyük çoğunluğuna güç sağlayan Arm’ın teknolojisine erişimi kısıtlamak için bu hareketi kullanabileceğinden endişe duyuyor.

Nvidia, Arm’ın açık lisanslama modelini sürdüreceğine söz verdi.

Yetkililer, dünyanın en büyük grafik ve yapay zeka çip üreticisi olan teknoloji devinin endişelerini gidermek için tavizler teklif ettiğini söyledi.

Ancak komisyon, şu sonuçlara yol açabileceğine inandığı anlaşma hakkında hala “ciddi şüpheleri” olduğunu söyledi:

  • daha az seçenek
  • azaltılmış yenilik
  • tüketiciler için daha yüksek fiyatlar

Avrupa Rekabetten Sorumlu Komisyon Üyesi Margrethe Vestager, “Analizimiz, Arm’ın Nvidia tarafından satın alınmasının Arm’ın IP’sine [fikri mülkiyet] kısıtlı veya düşük erişime yol açabileceğini ve yarı iletkenlerin kullanıldığı birçok pazarda bozucu etkileri olabileceğini gösteriyor.” dedi.

Nvidia, Eylül 2020’de Arm’a baskın yaptığında, anlaşmanın engellenmesi pek olası görünmüyordu.

Ne de olsa, İngiltere’nin teknoloji endüstrisinin tacındaki bu mücevher, Japonya’nın SoftBank tarafından devralınması hükümet tarafından Brexit sonrası ekonomide bir güven oyu olarak kutlandığında, 2016’da bağımsızlığını çoktan kaybetmişti.

Ancak, Arm’ın tüm çip endüstrisine hizmet eden tarafsız bir satıcı olarak benzersiz satış noktasının tehlikeye gireceği konusunda uyarıda bulunanların sesleri duyulmuş gibi görünüyor.

Dünyanın her yerinde düzenleyiciler bu anlaşmaya bir göz atmaları gerektiğine karar veriyor. Birleşik Krallık hükümeti, rekabet ve Piyasalar Otoritesi’nin inovasyon üzerindeki etkisine ilişkin bir soruşturmaya ağırlık vermesiyle, ulusal güvenlik endişelerini öne sürerek işleri başlattı.

Bu, Washington ve Brüksel’de de soruşturmalara yol açarken, Çin, nesnelerin interneti için hayati önem taşıyan bu işin Amerikan kontrolünden endişe ediyor.

Nvidia’nın azimli lideri Jensen Huang anlaşmayı bitirmeye kararlı görünüyor, ancak Arm ilk satıldığında dehşete düşenler başka bir sonuç umuyorlar: bir İngiliz şirketi olarak borsaya geri dönüş.

2px sunum gri çizgi

Nvidia, düzenleyicilerin endişelerini giderebileceği ve satın alma ile ilerleyebileceği konusunda umutlu olduğunu söyledi.

Bir temsilci, “İlk endişelerini ele alma ve işlemin Arm’ı hızlandırmaya ve [Avrupa Birliği] dahil olmak üzere rekabeti ve yeniliği artırmaya yardımcı olacağını göstermeye devam etme fırsatını dört gözle bekliyoruz.” dedi.

Komisyonun anlaşmayı temizleyip temizlemeyeceğine karar vermek için 15 Mart 2022’ye kadar süresi var.

Bu, satın almayla ilgili yapılan ikinci soruşturma – İngiltere’nin rekabet gözlemcisi bu yılın başlarında kendi duyurusunu yaptı .

Çip şirketleri başlangıçta anlaşmayı gelecek yıl Mart ayına kadar tamamlamayı ummuştu – ancak şimdi bu pek olası görünmüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu