Teknoloji

Arnavutluk Başbakanı, Bilgi Sızıntıları İçin Özür Diledi

Arnavutluk başbakanı yüz binlerce Arnavut vatandaşına ilişkin birtakım şahsî dataların internete sızmasının akabinde kamuoyundan özür diledi.

Teze nazaran Arnavutluk’ta özel kesim ve kamuda çalışan kimselere ilişkin birtakım şahsî datalar Excel evrakı halinde toplumsal medyada ve kümelerde yayılmaya başladı. Belgede 637.138 bireye ilişkin maaş oranları, iş unvanları, patronların isimleri ve kimlik numaraları üzere özel bilgiler bulunuyor.

Tiran Savcılığı tarafından, yayınlanan bilgilerin doğruluğuna yönelik soruşturma başlatıldı. Dataların tahminen Arnavutluk vergi dairesine ilişkin sistemlerden yahut toplumsal güvenlik kurumundan sızdığı düşünülüyor.

Olay hakkında 23 Aralık 2021’de konuşan Başbakan Edi Rama, bahsi geçen ataklardan dolayı özür diledi. Ayrıyeten atağın dış ülke kaynaklı bir tehdit aktöründen kaynaklanmadığını, içeriden bir sızma olduğunu söyledi. Halk ile hükümetin ortasını bozmak ve ortalığı karıştırmak için için bu türlü bir teşebbüste bulunulmuş olabileceğini belirtti.

Hükümet sözcüsü Endri Fuga ise evrakın içeriğine yönelik yapılan birinci incelemeye nazaran farklı farklı birkaç bilgi modülü birleştirilerek sızıntı tablosunun oluşturulduğunu söyledi. Ayrıyeten eyaletlere ilişkin maaş bordro veritabanlarından dijital olarak rastgele bir bilginin şimdi dışarı aktarılmadığının altı çiziliyor.

Bu Arnavutluk’un siber hücumlarla külfet yaşadığı tek olay değil. Daha evvelce Nisan ayında da misal halde 910.000 seçmene ilişkin ferdî dataların internete sızdığına yönelik tezler basına yansımıştı. Yaşanan olaylar hakkında ve sızıntıların gerisinde kimler olduğuna yönelik soruşturma süreçleri devam ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu