Mobil

Artık onun da ANC’li kulaklığı var: Vivo TWS 2 ANC

Ekosistem kurmak artık telefon üreticilerinin birinci gayesi haline geldi. Telefonlarını kullananlara kulaklık, saat, bileklik, bilgisayar ve hatta monitör üzere eserler de sunarak ekosistemlerini geliştirmeye çalışan üreticilere her geçen gün yenileri ekleniyor. Bunlardan biri olan Vivo ANC yani gürültü engelleme özelliği bulunan birinci kulaklığı Vivo TWS 2 ANC ile bölümde ‘ben de varım’ diyor.

Vivo TWS 2 ANC tasarımı

Kulaklığın kutusundan şarj ve saklama fonksiyonu gören kutusu, farklı boyutlarda kulaklık silikonları, kısa bir USB kablosu (Tip C) çıkıyor. Tasarım olarak baktığımızda ise saklama ve şarj kutusu köşeleri düzgünce yuvarlatılmış bir dikdörtgen haline sahip. Kulaklığın beyaz ve mavi olmak üzere iki farklı rengi bulunuyor. Bize gönderilen eser beyaz renk. Şarj kutusunun alt kısmında USB Tip C irtibat yuvası, ön yüzünde ortada ise eşleştirme tuşu bulunuyor.

Kulaklıkların tasarımı biraz AirPods Pro’yu andırıyor. TWS çeşidinde kulak içi bir eser olan Vivo TWS 2 ANC‘nin kulaklık uzantıları ise (bazı ürünlered olduğundan farklı olarak) çok uzun değil. sayılarla konuşmak gerekirse bu uzantıların kulaklıktan sonrası kısmı 15.5 mm. Kulaklığı da sayarsak uzantı kısmı 28 mm.

Vivo TWS 2 ANC temas hali

Kulaklığın kullanımı ve tanıtılması güç değil: Kutunun kapağını açmak ve üzerindeki tuşa aşikâr bir müddet basılı tutmak eşleştirme moduna girmesini sağlıyor.

Kulaklık hem Android hem iOS uyumlu. Elbette Vivo markasının modelleriyle daha uyumlu bir kullanım kelam konusu. Vivo marka cep telefonlarıyla eşleştirdiğinizde kulaklığın tüm ayarlarını, pil durumunu (kutu ve kulaklık farklı ayrı) görebiliyorsunuz.

Şayet farklı bir Android telefon ya da iOS işletim sistemli bir aygıtla kullanmak isterseniz bu ayarları yapmak için Vivo Earphones isimli bir uygulama yüklemeniz gerekiyor. Bu uygulama kulaklığın pil durumunu ve öbür özelliklerini denetim etmenizi sağlıyor.

Dokunmatik denetimler

Kulaklıkta dokunmatik daha doğrusu ‘sıkmatik’ bir ayar düzenleme özelliği var. Her iki kulaklığın sap kısımlarını sıkarak çeşitli vazifeleri gerçekleştiriyorsunuz. Bunları iki kez yapmak ya da basılı tutmak biçiminde ayırmak da mümkün. Bu fonksiyonlar ortasında sonraki müziğe geçme, ANC modu ortasında geçiş üzere seçenekler yer alıyor. Ayrıyeten süratlice kaydırma işlevi da bulunuyor. Bu işleve da atama yapabiliyorsunuz. İsterseniz uygulama üzerindeki ayarlar sayesinde bu dokunmatik bildirimleri kapatabiliyorsunuz.

ANC özelliği

Kulaklıkta birebir vakitte ANC yani Gürültü Engelleme özelliği de bulunuyor. Bu sayede gürültülü ortamlarda sessiz bir tecrübe sağlanıyor. Gürültü engelleme özelliği de kendi içinde Saydam, Kapalı ve Parazit Azaltma modlarına sahip. Gürültü Azaltma modu kendi içinde Otomatik ya da Yüksek, Genel ve Hafif olmak üzere 3 farklı seçeneğe de sahip.

ANC özelliği pek hoş çalışıyor ve seçimli bu modlarla her türlü gürültülü ortamda sessiz bir tecrübe sunuluyor.

Ses efektleri

Vivo TWS 2 ANC kulaklıkta ek olarak ses efektleri de var. Bunlar sırasıyla Berrak Ses, Mega Bas, Yüksek Ses Perdesini Temizle ve Yok (kapalı). Bu ses efektlerinin olması hoş. Çünkü kimi kullanıcılar Bas verirken kimileri Tiz tercih edebiliyor. İsteğe ve beklentiye nazaran seçim yapılarak kullanım sağlanabilir.

Kulaklığın farklı müzik kesimlerinde sunduğu ses kalitesi beni tatmin etti. Ek olarak sunduğu Bas yükseltme özelliği (benim çok gereksinimim olmasa da) bu üslup beklentisi olanları mutlu edecektir.

Vivo TWS 2 ANC‘nin tıpkı vakitte Takma Çıkarma özelliği de sunuyor. Yani kulaklığı çıkardığınızda o an çalan müzik ya da izlediğiniz sinema duruyor. Ek olarak kulaklıkları tek olarak da kullanabiliyorsunuz. Kulaklık iki farklı aygıtla ilişkiyi da destekliyor. Yani bir yandan telefona bağlı iken öteki yandan bilgisayar ile ilişki sağlayabiliyorsunuz.

Vivo TWS 2 ANC pil ömrü

Kulaklığın pil ömrü resmi sayılara nazaran kutu ile 29 saat, kulaklık ile 7.3 saat. Yaptığım testlerde ben de emsal sayılara ulaştım. Tabi bu sayılara ulaşmak biraz da kullanım şekli ile alakalı. Daima ANC açık kullandığınızda müddetler haliyle biraz düşüyor.

Vivo TWS 2 ANC fiyatı

Kulaklığın Türkiye satış fiyatı 2.149 TL olarak açıklandı. Özelliklerine baktığımda fiyatın ortalama bir noktada olduğunu görüyorum. Benzeri özellikler sunan (bilinen markaların) kulaklık modellerinde fiyatlar 700-800 TL’den başlayıp 2500 TL’ye kadar çıkıyor. 1.499 TL’lik fiyatı ile Vivo TWS 2 ANC orta düzeyde bulunuyor. Misal özellikler sunan daha uygun fiyatlı modeller olduğu üzere daha kıymetli olanları da var. Fakat daha uygun model sayısının biraz fazla olduğunu belirteyim. Bilhassa çok bilinmeyen markaların eserleri bu aygıtı biraz zorlayabilir.

Yeniden de Vivo ekosisteminde bulunanlar için kaliteli özellikleri bulunan, gelişmiş bir kulaklık arayanlar için hoş bir seçenek olmuş. Ek olarak şunu belirteyim: Bu kulaklığın bir de TWS 2e kodlu bir diğer sürümü de bulunuyor. Bu sürüm biraz daha az özelliğe ve daha uygun bir fiyata (1.099 TL) sahip.

Vivo TWS 2 ANC

 • 12.2 mm şoför
 • 40 db ANC (gürültü engelleme) özelliği
 • 29 saat pil ömrü (kutu ile)
 • 7.3 saat pil ömrü (kulaklık ile ANC kapalı iken)
 • DEEP-HD özelliği ile yüksek ses kalitesi
 • Şeffaflık modu
 • 3 mikrofon dayanağı
 • Güçlü bass dayanağı
 • İki aygıt takviyesi
 • Oyunlarda düşük gecikme dayanağı
 • Dokunmatik denetimler
 • Bluetooth 5.2
 • 43 mAh pil (kulaklık)
 • 485 mAh pil (şarj kutusu)
 • TWS 2 1.499 ve TWS 2e 1.099 TL

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu