Teknoloji

ASUS, DDR5 Anakartlar için DDR4 Adaptörü Üzerinde Çalışıyor

Mevcut çip krizinin tesirleri ve modül üzerinde bulunan birtakım özel çipler nedeniyle DDR5 bellek fiyatları hayli yükselmiş durumda. Bununla birlikte dünya genelinde DDR5 RAM stok meseleleri yaşanıyor. ASUS ise bellekler için süratli ve kıymet taşıyan bir tahlil üzerinde çalışıyor.

Donanım üreticisi, DDR5 anakart sahiplerinin DDR4 belleklerini anakartlarına takmasına müsaade verecek bir adaptör geliştirmek istiyor. Yeni bir adaptör herkesin isteyeceği bir tahlil olmayabilir, lakin perakende satışa çıkmadan evvel kompakt tahliller üretileceği söyleniyor.

Alder Lake platformu bildiğiniz üzere DDR5 ve DDR4 dayanaklı. Fakat anakartlar yalnızca bir bellek tipini destekleyecek halde üretiliyor ve şimdilik ikisini birden çalıştırmanın bir yolu yok.

ASUS’un bu noktada DDR5’in DDR4 modunda çalışmasına müsaade vermek için özel bir BIOS revizyonu kullanacağı söyleniyor. Bu da DDR5 süreci için düzenlenmiş olmasına karşın bellek yuvalarına giden izlerin DDR4 moduna geçirildiği manasına gelmekte. Akabinde adaptör 5V güç sinyallerini alıyor ve bunları anakart güç idaresine muadil olacak formda ayarlıyor. Ayrıyeten sinyal, gecikme, güç vb. üzere etkenler için bütünlüğü korumak hedefiyle data çizgilerini denetim ediyor.

ASUS ROG çalışanı olduğu düşünülen Bing tarafından bir YouTube önizleme görüntüsü yayınlandı. Birçok üst seviye Z690 anakartın sırf DDR5’i desteklediğini düşünürsek, geliştirilen tahlil DDR5 üretimi iyileşene kadar birçok insan için süreksiz bir tahlil olabilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu