Teknoloji

ASUS GeForce RTX 3070 Noctua Edition Türkiye’de Satışa Sunuldu

ASUS, Noctua tutkunlarına ve mod yapımcılarına hitap eden ASUS GeForce RTX™ 3070 Noctua Edition ekran kartlarının Türkiye’de satışa sunulduğunu duyurdu. Kullanıcıların sessizlik tutkusundan ilham alan ASUS, Noctua ile uzun vadeli bir iştirak başlattı. İki marka, Noctua fanlarının eşsiz özelliklerinden yararlanan özel bir ekran kartı geliştirdi.

Noctua tutkunları en ihtimamlı PC sistem toplayıcıları ortasında yer alıyor. Noctua fanlarıyla özel sistemler tasarlayan bu kullanıcılar CPU için de Noctua’nın dikkat cazip soğutucularına yer veriyor. En sıkı hayranlar ise ekran kartlarının standart GPU fanlarını krem ve kahverengi dizaynıyla çarpıcı bir manzara oluşturan donanımlarla değiştiriyor. Noctua tutkunları sistemde uygun her yere fan ekliyor. Cazip imajlarının yanı sıra Noctua fanlar düşük gürültülü yapılara, en uygun hale getirilmiş hava akışı karakteristiklerine ve üst seviye güvenilirliğe sahip.

ASUS GeForce RTX 3070 Noctua Edition, sahip olduğu iki adet Noctua NF-A12x25 fan ile havayı 2,3 yuva yer kaplayan devasa soğutma bloğuna iletiyor. Bu soğutma bloğu ASUS’un deneyimli termal ar-ge grubu ve Noctua mühendislerinin ortak çalışmasıyla geliştirildi. Mühendisler birlikte çalışarak soğutma bloğundaki kanatçık yoğunluğunu ve ısı borusu dizilimini NF-A12x25’in hava akış karakteristiklerine nazaran optimize etti. İki adet 120 mm fana yer açarken gürültü düzeyini ve akustik etkiyi düşük tutmak ve yüksek soğutma performansını korumak için kartın toplam hacmi 4,3 yuva yer kaplayacak halde genişletildi.

“Soğutma konusundaki geniş ar-ge tecrübemizi kullanarak teknoloji olağanüstüsü NF-A12x25 fanların performans karakteristiklerine uygun yeni bir GPU soğutma bloğu tasarladık.” diyen ASUS Kurumsal Lider Yardımcısı ve Multimedya İş Ünitesi Genel Müdürü Kent Chien, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Ortak yürüttüğümüz çalışma ile, gürültü düzeyine değer veren oyunculara ve Noctua tutkunlarına eşsiz bir ekran kartı sunuyoruz. Bu kart, özel hazırlanmış bir PC’deki başka Noctua eserleriyle harika ahenk sağlayan bir kasada azamî desibel başına azamî ısı dağıtımı sağlıyor.”

Ortak çalışma sonucunda piyasada desibel başına en âlâ termal performansı sunan ekran kartlarından biri ortaya çıktı. TUF Gaming GeForce RTX 3070 OC Edition üzere etkileyici bir kartla bile kıyaslandığında, Noctua Edition tıpkı güç hududu, ortam sıcaklığı ve termal irtibat sıcaklığında 10 dB daha düşük ses çıkarıyor. Sistemin gürültü düzeyine ve karakteristiğine her şeyden çok ehemmiyet veren kullanıcılar farkı katiyetle hissedecek.

“NF-A12x25 fanlarımızı, ortak çalışmayla ihtimamlı bir halde hazırladığımız soğutma bloğu ile birlikte kullanan bu kart performans ve gürültü verimliliğini değerli ölçüde artırıyor.” diyen Noctua CEO’su Roland Mossig, akabinde şunları söyledi: “ASUS GeForce RTX 3070 ekran kartı serisi zati fevkalâde. Lakin biz Noctua Edition’ın gürültü düzeyine ehemmiyet veren kullanıcıların tam da aradıkları tahlil olduğunu düşünüyoruz.”

Noctua tutkunları yüksek performans ve düşük gürültü düzeyinin yanı sıra sistemlerinin estetik görünümüne de ehemmiyet veriyor. İki adet NF-A12x25 model fan için özel hazırlanan kahverengi muhafaza modülü, fanların göz alıcı renklerini tamamlıyor ve kablo bağı gerektirmeden inançlı montaj imkanı veriyor. Müdafaa modülünün önünde ve yanlarında ASUS ve Noctua logoları yer alıyor. Tam uzunluk art plaka ise sade desenleriyle sistemdeki öbür Noctua bileşenlerine harika ahenk sağlıyor.

GeForce RTX 3070 Noctua Edition eşsiz soğutma bloğu ve teknoloji olağanüstüsü fanlarının yanı sıra ASUS ekran kartlarının tüm karakteristik özelliklerini de taşıyor. İki modlu BIOS anahtarı en uygun gürültü ve performans istikrarını sunan Sessiz mod açık olarak geliyor. 0 dB modu ise düşük grafik yükü altındayken gürültü düzeyini en aza indiriyor. Özel Auto-Extreme üretim teknolojisiyle dahili bileşenlerin hassas ve pak bir biçimde yerleştirilip lehimlenmesi sağlanıyor. Havalandırma açıklıkları bulunan art plaka ise sıcak havayı kısa yoldan kasanın doğal hava akış yoluna iletiyor. 144 saatlik onay süreciyle de kartın kutudan çıkar çıkmaz uzun mühlet yüksek performans göstereceğinden emin olunuyor.

NF-A12x25 fan, 120 mm’lik yapıya sığdırdığı sayısız yenilikçi bilhassa bir numaralı tercih oldu. Noctua’ya ilişkin Sterrox® adlı sıvı kristal polimerden üretilen rotor son derece düşük bir termal genleşme katsayısına sahip. Bu sayede fan kanatları dış çerçeveden sırf 0,5 mm aralıkta durabiliyor. Bu son derece dar aralık sayesinde NF-A12x25, kanat uçları ve dış çerçeve ortasından hava sızıntısını azaltarak geri tepme basıncına karşı daha verimli çalışıyor. Metal dayanaklı motor yuvası ve aks; rotor ile çerçeve ortasındaki bu hassas aralığı destekliyor.

Ayrıyeten, Smooth Commutation Drive teknolojisine sahip PWM IC de düşük süratlerde fan gürültüsünü azaltıyor. Geri tepme basıncına karşı durumlarda bile rahatsız etmeyen özel ayarlanmış akustik profil, GPU soğutma bloğu kullanımı için ülkü. Her bir rotorun ucunda bulunan akış hızlandırma kanalları hem verimliliği artırıyor gem de girdap gürültüsünü azaltıyor. Fan çerçevesinin iç yüzeyindeki mikro yapılar fan kanatlarının oluşturduğu gürültüyü azaltıyor. Yumuşak silikondan üretilen titreşim önleyici dolgular ekran kartındaki titreşimin kasaya geçmesini önlüyor. Bu gelişmiş özellikler sayesinde NF-A12x25 fanlar, piyasadaki en âlâ 120 mm fan olarak basından yüzlerce mükafata layık görüldü.

ASUS GeForce RTX™ 3070 Noctua OC Edition ASUS GeForce RTX™ 3070 Noctua Edition
 •   NVIDIA® GeForce RTX™ 3070
 •   CUDA çekirdekleri: 5888
 •   Sürat aşırtma modu artırılmış saat suratı: 1845 MHz
 •   Oyun modu artırılmış saat suratı: 1815 MHz
 •   8 GB GDDR6
 •   PCIe® 4.0 arayüzü
 •   2 x yerleşik HDMI® 2.1
 •   3 x yerleşik DisplayPort 1.4a
 •   NVIDIA® GeForce RTX™ 3070
 •   CUDA çekirdekleri: 5888
 •   Sürat aşırtma modu artırılmış saat suratı: 1755 MHz
 •   Oyun modu artırılmış saat suratı: 1725 MHz
 •   8 GB GDDR6
 •   PCIe® 4.0 arayüzü
 •   2 x yerleşik HDMI® 2.1
 •   3 x yerleşik DisplayPort 1.4a

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu