Teknoloji

ASUS, Yeni ASUS-NTU Ortak Araştırma Merkezi ile Yeni Dijital Çağa Öncülük Etmeyi Hedefliyor

ASUS, ASUS-NTU (National Taiwan University) Ortak Araştırma Merkezi’nin kurulduğunu duyurdu. NTU ile ortak yürütülen bu çalışma, sanayiyi ve akademik dünyayı bir ortaya getirerek geleceğin akıllı teknolojilerini geliştirmeyi hedefliyor.

ASUS Lideri Jonney Shih ve NTU Lideri Chung-Ming Kuan’ın katıldığı merasimle açılan araştırma merkezi, iş dünyasından ve akademik dünyadan yetenekli isimleri birebir çatı altında toplayarak akıllı teknoloji alanında geleceğin başkanlarını yetiştirmeyi amaçlıyor. 3,5 milyon ABD dolarının üzerinde ar-ge yatırımıyla kurulan merkez; gelişmiş elektromanyetik, yeni jenerasyon bilgisayarlar, objelerin interneti ve yapay zeka üzere alanlara odaklanacak. Farklı kesimlerden kaynak toplayacak olan merkezde yapılacak çığır açan araştırmalarla akıllı teknolojiler geliştirilecek.

Açılış merasiminde ASUS ve NTU yöneticileri yeni başlayan iş birliği hakkında konuştu. “Anakart ve bilgi süreç alanlarında önder bir küresel marka olan ASUS, kesimde giderek hızlanan dijitalleşme eğilimini desteklemek için yapay zeka ve AIoT alanlarında yenilikler sunmaya devam ediyor.” diyen ASUS Lideri Jonney Shih, kelamlarını şöyle sürdürdü: “ASUS’un inovasyon kapasitesini NTU’nun sağlam akademik araştırma temelleriyle birleştirerek sanayi ve üniversite iş birlikleri için yeni bir standart belirliyoruz. Tıpkı vakitte Tayvan’ın ar-ge kapasitesini de memleketler arası alanda daha yüksek düzeye taşıyoruz.”

ASUS co-CEO’su S.Y. Hsu ise, “ASUS her iş ünitesinde endüstri-üniversite iş birliğinden yararlanılmasını destekliyor ve yeni iş alanları ile değerli teknolojiler geliştirmek için stratejik paydaşlıklar kuruyor. ASUS ve NTU’nun ortak uğraşlarıyla kurulan bu merkez akademik kaynaklarla endüstriyel uygulamaları daha da yaklaştırarak ASUS’u ve kesimi daha da ileriye taşıyacak.” dedi.

NTU yetkilileri de iş birliği hakkında kanılarını paylaştı. “NTU ve ASUS uzun müddettir birlikte çalışıyor. Artık bu merkezin kurulmasıyla aramızdaki alaka daha da ileriye taşındı. Elektrik mühendisliğinden bilgisayar bilimleri ve tıbba kadar çeşitli araştırma alanlarından NTU profesörleri merkezi daha da geliştirmeye kararlı.” diyen NTU Lideri Chung-Ming Kuan, akabinde şunları söyledi: “Öğretim üyelerimiz, öğrencilerimiz ve sanayi önderleri ortasında daha fazla etkileşim görmek istiyoruz. Tıpkı vakitte NTU’nun akademik kapasitesini de göstermeyi amaçlıyoruz.”

Yapay zeka ve uygulamalı AIoT alanlarında dal başkanı olmayı amaçlayan ASUS, ekosistem iş ortaklarıyla birlikte akıllı teknolojiler sunmak için donanım ve yazılımlarına yenilikçi ve sağlam özellikler entegre ediyor. Bu maksada hizmet eden araştırma merkezi üç ana gelişmiş alana odaklanacak: son ve uç aygıt teknolojileri, internet ve multimedya, data bilimi ve akıllı sıhhat hizmetleri. Bu alanlar için kısa, orta ve uzun vadeli araştırma projeleri planlanıyor.

NTU ile yapılan iş birliği için ASUS farklı departmanlardan ar-ge kaynaklarını bir ortaya getiriyor. Ayrıyeten NTU’nun yedi kısmı ve NTU Hastanesi’nin araştırma ve uygulama kapasitesinden yararlanılıyor. Farklı disiplinlerin inovasyon hünerlerini bir ortaya getirmenin yanı sıra ASUS ayrıyeten kurumsal tecrübesini de üniversiteyle paylaşarak yeni jenerasyon ar-ge önderlerini yetiştirmeyi amaçlıyor. ASUS-NTU Ortak Araştırma Merkezi’nin Asya’nın bir numarası ve dünyanın en düzgünlerinden biri haline getirilmesi planlanıyor.

Araştırma merkezi, ASUS’un yaptığı yatırımın yanı sıra Tayvan Bilim ve Teknoloji Bakanlığı Akademik Sanayi Araştırma Merkezi tarafından da desteklenecek. Yeniliklerin geliştirileceği, ar-ge alanında yetenekli bireylerin yetiştirileceği ve gelişmiş akıllı teknolojilerin üretileceği bu merkez ile ASUS, bilgi ve irtibat teknolojileri dalına yeni bir canlılık getirmeyi hedefliyor. Ayrıyeten bu yolla Tayvan’ın dünya genelinde ilişkilerinin ve bilinirliğinin artırılması amaçlanıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu