Oyun

AYANEO Next Oyun Konsolu, Yeni AMD Çekirdekleriyle Gelecek

Taşınabilir oyun konsolları 2021 yılında büyük ilgi gördü ve Steam Deck de dahil olmak üzere piyasaya yeni eserler çıkmaya devam ediyor. Bu çeşit konsollar AMD Vega yahut Intel Xe grafikleriyle birlikte birden fazla kullanıcı için kâfi oyun performansı sunabiliyor. Şimdiki mevzumuz ise AYANEO oyun konsolları.

AYA Neo, bu yılın başlarında AMD Ryzen 7 4800H 8 çekirdekli CPU kullanan Neo 2021 PRO konsolunu tanıttı. Avuç içi konsol, özgün modelden daha fazla çekirdeğe sahip olsa da (Ryzen 4 4600H 6 çekirdekli CPU) GPU performansı hala neredeyse birebirdi. Artık GPU üniteleri için AMD Vega mikro mimarisi yerine gelişmiş RDNA 2 mimarisi kullanılacak.

AMD CES 2022 etkinliğinde sadece 6nm Zen 3+ çekirdeklerini değil, birebir vakitte RDNA2 grafiklerini de içerecek olan “Rembrandt” kod isimli Ryzen 6000 serisi APU’larını piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Hatırlarsanız Steam Deck’in “Van Gogh/Aeirth” APU’su de benzeri özellikler taşıyordu.

AYA Neo bu konsolun ‘Cezanne’ yahut ‘Rembrandt’ üzerine heyeti olup olmayacağını doğrulamadı. Şirketin mevcut konsolu ise esasen Steam Deck’in yanı sıra Intel Tiger Lake CPU’lara dayalı One X oyuncu konsolu ile güçlü bir rekabet içinde.

Paylaşılan Tweet‘e nazaran AYANEO Next, Ryzen 6000 serisinin duyurulacağı AMD 4 Ocak basın toplantısından daha erken tarihte, 28 Aralık’ta duyurulacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu