Teknoloji

Ay’ın Yüzeyindeki Gizemli Objenin Ne Olduğu Ortaya Çıktı

Hepimizin bildiği üzere ülkeler ortasındaki uzay yarışı sürat kesmeden devam ediyor. Çin ve ABD’nin başını çektiği bu vazifeler kapsamında Ay ve Mars’tan birçok yeni gelişme uzmanlar tarafından bizlere aktarılıyor. Bundan birkaç gün evvel de Çin Uzay Ajansı’nın Mars’ın yüzeyinden ve yörüngesinden çektiği fotoğrafları sizlerle paylaşmıştık.

Artık de geçtiğimiz ay yaşanan değişik bir olayla ilgili yeni bir gelişme yaşandı. Buradan görebileceğiniz üzere aralık ayında Çin’in Yutu-2 isimli gezginin Ay’ın yüzeyinde küp formunda ‘gizemli bir nesne’ görüntülediğini sizlere aktarmıştık. Birçok beşerde merak uyandıran bu objeye ‘gizemli mesken’ ismi verilmiş, denetim edileceği tabir edilmişti. Gelen yeni haberlerle de bu objenin ne olduğu ortaya çıkmış oldu.

Gizemli objenin küçük bir kaya olduğu ortaya çıktı

Von Kármán Krateri’nin 80 metre kuzeyinde keşfedilen bu objenin pek de heyecan verici bir şey olmadığı, aslında optik bir illüzyon olduğu ortaya çıktı. SpaceNews muhabiri Andrew Jones tarafından paylaşılan Twitter gönderisinde, gizemli objenin düz bir kaya olduğu kaydedildi. Jones bu durumla ilgili, “Keşfedilen ‘gizemli ev’ hakkında yeni haberler geldi. Görünüşe nazaran bu obje, kraterin yakınında bulunan küçük bir kaya. Bu kayaya artık de formundan ötürü ‘jade tavşanı’ ismi veriliyor” sözlerini kullandı.

Jones, Ay’ın yüzeyinin 38 milyon kilometrelik kayalardan oluştuğu için Yutu-2 tarafından keşfedilen bu objenin farklı bir şey çıkma mümkünlüğünün aslında çok düşük olduğunu da kelamlarına ekledi. Ayrıyeten keşiften evvel internet ortamında birçok insan, latifeyle karışık bir formda bu obje ile ilgili komplo teorileri ortaya atmıştı. Bu şahıslar, gizemli objenin pandeminin birinci ortaya çıktığı vakitlerde dünyanın dört bir yanında beliren monolitlerden biri olabileceğini belirten şeyler söylemişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu