Teknoloji

Bayan Aktivistler, Pegasus Akınları Yüzünden Yansılı

Front Line Defenders ve AccessNow tarafından yapılan son araştırmaya nazaran Pegasus zararlısı nedeniyle bayan aktivistler hayli kaygılı. Ortadoğu’daki birçok insan hakları savunucusu, özel hayatlarının kendilerine karşı kullanılmasından çekiniyor.

Bayan aktivistlerden Ebtisam al-Saegh, AccessNow ve Front Line Defenders’a yaptığı bir konuşmada, peçesini çıkarabildiği ve dini manada ibadetlerini rahatça yerine getirebildiği tek yer olan konutunda bile artık rahat etmediğini söyledi. Hayatını eskisi üzere olağan yaşayamadığından, meskeninin mahrem bir yer olmaktan çıktığını belirten ve telefonu tam 8 sefer Pegasus saldırısına maruz kalan al-Saegh ne yazık ki yalnız değil. Bahreyn’in muhaliflere epeyce fazla baskı uyguladığı biliniyor.

Bir öteki Ürdünlü bayan aktivist Hala Ahed Deeb de mağdurlardan. Araştırmacıların aktivistlere ilişkin aygıtlarda yaptıkları incelemelere nazaran Deeb’in telefonu da Mart 2021’den bu yana daima atağa uğradı. Deeb, bu siber hücumun kendisine karşı nasıl kullanılacağı hakkında telaş içerisinde olduğunu söyledi. Telefonumdaki bilgiler diğerlerini tehdit için mi kullanılacak, fotoğraflarım yahut bilgilerim mi her yerde yayınlanacak bunu merak ediyorum dedi.

AccessNow Ortadoğu Siyaset Şefi Marwa Fatafta ise gözetlemenin bir şiddet hareketi olduğunu ve korkutma üzere taciz ila karakter suikastına dayanan yolların, bayanın hayatını her tarafıyla güç hale getirdiğini belirtti.

Pegasus, 2021 yılı içerisinde epeyce büyük olay olan ziyanlı yazılımlardan biri. İsrailli NSO Group tarafından geliştirilen casus yazılım, zero-day’ler (daha evvel tespit edilmemiş güvenlik açıkları) yardımıyla kullanıcının bir şey yüklemesine gerek kalmadan aygıtları ele geçirebilmeye imkan tanıyor. Kolay tespit edilememesi ve birçok otoriter hükümetin muhaliflere karşı bunu kullanması durumu daha makus hale getiriyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu