Teknoloji

Beklenen Yeni AMD Teknolojisi: Radeon Harika Resolution

AMD’nin FidelityFX Üstün Resolution teknolojisi birçok oyunda ve hatta farklı alanlarda kullanılmaya başladı. NVIDIA ise DLSS’den büsbütün farklı olan ve yanıt niteliğindeki Image Scaling özelliğini duyurmuştu. AMD, yeni raporlara bakılırsa daha fazla PC oyuncusuna hitap edecek, kullanıcıların kare suratlarını artırmasına yardımcı olacak yeni bir ölçeklendirme tahlili geliştirdi: Radeon Üstün Resolution (RSR).

Yeni Radeon Muhteşem Resolution, özünde AMD’nin FidelityFX Üstün Çözünürlük (FSR) teknolojisine dayanıyor, lakin tam ekran çalışan tüm oyunlarda uygulanabilmesi için birtakım değişimler aldı. Ayrıyeten Ocak ayında resmi bir tanıtım bekliyoruz.

Daha yeni oyun geliştiricilerinin FSR’yi uygulama mümkünlüğü daha yüksek. RSR ise daha az sıklıkta güncellenen oyunlar için yahut asla FSR teknolojisine sahip olamayacak oyunlarda kullanılabilir.

Sızıntının kaynağı VideoCardz, yeni AMD Radeon Muhteşem Çözünürlük ile ilgili kimi bilgiler verdi ve hatta bir logo bile paylaştı. Sızıntılar emniyetli görünüyor lakin tekrar de AMD’nin resmi bir duyurusunu beklemekte yarar var. Sunum muhtemelen Ocak ayında yapılacak ve hatta CES 2022 aktifliğinin bir modülü da olabilir. Ayrıyeten şirketin Radeon RX 6500 XT ve RX 6400 üzere uygun fiyatlı ekran kartları tanıtacağını düşünürsek, bu yazılım teknolojisi için düzgün bir zamanlama olacak.

AMD FSR’nin resmi olarak AMD Polaris, Vega, RDNA 1 yahut RDNA 2 mimarili kartların yanı sıra NVIDIA Pascal ve daha yeni GPU’lar tarafından desteklendiğini bir defa daha hatırlatalım. AMD RSR’nin sırf RDNA 1 yahut daha yeni GPU’ları desteklediği söyleniyor. Lakin bunlar şu an için sadece bir söylentiden ibaret ve resmi duyuruyu beklememizde yarar var.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu