Teknoloji

Binance CEO’sundan SMS Dolandırıcılığı Uyarısı

Kripto para ünitelerinin gün geçtikçe daha da yaygınlaştığı bilinen bir gerçek. Fakat popülaritenin artması birtakım olumsuz durumları ortaya çıkarıyor ve birçok dolandırıcılık hadisesinin oluşmasına sebebiyet veriyor. Kripto para borsaları da iddia edilebileceği üzere bu durumdan etkilenenlerin başında yer alıyor.

Süreç hacmi bakımından en büyük borsa olan Binance de bu durumdan etkilenme riskine sahip mecraların başında. Geçtiğimiz günlerde siber akınlara karşı milyar dolarlık tedbir aldığını sizlerle paylaştığımız Binance’den artık de dolandırıcılar ile ilgili bir açıklama geldi. Şirket CEO’su Changpeng Zhao kullanıcıları bir dolandırıcılık konusunda uyardı.

SMS dolandırıcılığı

Twitter üzerinden bugün açıklamalarda bulunan ‘CZ’ lakaplı Zhao, kripto para topluluğunu SMS dolandırıcılığı konusunda uyardı. CZ yaptığı açıklamalarda, Binance müşterilerini gaye alan bu SMS’lere dikkat edilmesi gerektiğini, gönderilen linklere asla tıklanmaması gerektiğini tabir etti.

Paylaşılan ekran imgesinde bir SMS göze çarpıyor. Bilinmeyen bir IP adresinden para çekildiğini belirten bildiri, alıcının bu süreci iptal etmesi için paylaşılan linke tıklaması gerektiğini söylüyor. Zhao da bu biçim ‘phishing’, yani geçersiz vaatlerle insanları kandırmaya çalışan dolandırıcılık olaylarına müşterilerin inanmamasını, linklere tıklanmamasını ve borsa URL’sinin tarayıcılara her vakit elle yazılması gerektiğini vurguluyor.

Borsalar güvenlik yatırımlarını artırmaya devam etse de kripto paralara yönelik siber cürümler süratle devam ediyor ve insanların başında soru işaretleri oluşturuyor. Dün yaptığımız bir haberde hackerların Wormhole ağına sızarak 320 milyon dolarlık Ethereum (ETH) çaldığını, geçtiğimiz haftalarda ise tanınan kripto para borsası Crypto.com’dan 34 milyon dolarlık kripto para çalındığını sizlere aktarmıştık.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu