Teknoloji

Bir Bilgisayardan Dört Oyun Akışı: Alienware Concept Nyx

Bulut tabanlı oyun hizmetleri gelişmeye devam ederken Microsoft xCloud, Google Stadia ve NVIDIA GeForce Now üzere birçok farklı platform mevcut. Öte yandan kimi üreticiler yeni jenerasyon televizyonlarına bulut tabanlı oyun hizmetleri dahil etmeye başlıyor. Alienware‘in ise biraz farklı bir planı var: evinizdeki güçlü bir bilgisayardan tıpkı anda dört oyun akışı.

Konseptin ana fikri, bir konutta birden fazla oyuncunun yaşadığı durumlarda akıllı TV, tablet, dizüstü bilgisayar yahut masaüstü aygıtlar fark etmeksizin oyun akışı yapmak. Bunların hepsinde internet bant genişliğini işgal etmek yerine, meskendeki bir sunucudaki Wi-Fi üzerinden oyun oynamak mümkün.

Alienware’in demosuna bakılırsa sistem büyük bir bilgisayar kasasına benziyor ve kesin eserin neye benzeyeceği muhakkak değil. Bir şirket temsilcisi Cyberpunk 2077’yi açtı ve oyun akıllı TV, dizüstü bilgisayar ve monitörlü bir PC’de çalıştırıldı.

Kısa bir müddet sonrasında Rocket League oyunu açıldı. Daha sonra ise iki farklı oyun tıpkı televizyona taşındı ve iki oyunu bölünmüş ekranda yan yana oynadılar. Şirket, laboratuvarda birebir anda dört oyun akışına ulaştığını söylüyor. Bilhassa çözünürlük, saniyedeki kare sayısı yahut başka ayrıntılar hakkında bir bilgi verilmedi.

Alienware ayrıyeten konsept dizaynında hangi bileşenlerin kullanıldığını söylemedi. Son olarak, demoda oyun kütüphanesinden seçim yapmanızı sağlayan bir uygulama olduğunu, fakat bunların Steam ve Epic Game Store üzere PC istemcilerine bağlı olup olmadığının belirli olmadığını belirtelim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu