Teknoloji

Bir Hacker, Dünya Çapındaki Kimi Tesla’ları Denetim Edebildiğini Sav Etti

David Colombo isimli genç bir güvenlik araştırmacısı, dünya çapında çok sayıdaki Tesla aracının denetimini ele geçirmesine müsaade veren bir güvenlik açığını ortaya çıkardığını sav etti. Colombo, bu haftanın başlarında “Şimdi 10 ülkedeki 20’den fazla Tesla’nın tam uzaktan denetimine sahibim ve sahiplerini bulmanın ve onlara bildirmenin bir yolu yok üzere görünüyor.” biçiminde bir tweet atarak bu iddiayı ortaya attı.

Tesla, Futurism’in aktardığı habere nazaran Bloomberg’e yaptığı açıklamada, araçlarına yapılan siber saldırıyı ne doğruladı ne de yalanladı. Lakin Colombo, medya kuruluşuna yaptığı açıklamada, bu güvenlik açığı ile ilgili olarak araba üreticisi ile temas halinde olduğunu tabir etti.

Colombo, paylaştığı bir başka tweet’te ise “Bu, Tesla’nın altyapısındaki bir güvenlik açığı değil. Sahiplerinin yanlışıdır.” dedi. Güvenlik araştırmacısı, araçların kapılarını ve pencerelerini açmanın yanı sıra, davetsiz konuklara dikkat etmek için aracın birçok kamerasını kullanan bir güvenlik özelliği olan Nöbetçi Modu’nu nasıl devre dışı bırakacağını bulduğunu belirtti.

Colombo, bununla birlikte Anahtarsız Sürüş’ü başlatabildiğini de tez etti. Bu durumla ilgili olarak ise “Evet, potansiyel olarak kapıları açabilir ve etkilenen Tesla’ları sürmeye başlayabilirim.” diye formunda bir tweet attı ve ekledi:

“Hayır, (müziği azamî ses düzeyinde başlatmak ya da ışıkları yakıp söndürmek dışında) birinin otomobil kullanmasına müdahale edemem ve ayrıyeten bu Tesla’ları uzaktan süremem.”

Güvenlik araştırmacısı David Colombo’nun yaptığı açıklamaya nazaran, Tesla şu anda bu güvenlik açığıyla ilgileniyor ve yakın vakitte güvenlik açığını kapatan bir güncelleme yayımlayacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu