Sosyal Medya

Bir Öğretmen, Paylaştığı Görüntü Sebebiyle İşten Çıkarıldı

Öğretmenlik mesleğinin, hepimizin gelişiminde değerli bir rol oynaması gerekçesiyle epey kıymetli olduğunu; hatta bu sebeple de ‘kutsal meslek’ olarak nitelendirildiğini belirtmek yanlış olmaz. Ülkemizde de bu mesleğe sahip olan beşerler hakkında birçok haber gündeme geliyor. Bu haberler orta sıra müspet olsa da birçoğu maalesef ki üzücü haberler olarak karşımıza çıkıyor.

Geçtiğimiz haftalarda tanınan toplumsal medya platformu TikTok’tan eğlenceli paylaşımlar yapan Murat öğretmeni sizlerle paylaşmış ve gelen olumlu reaksiyonları aktarmıştık. Lakin artık, biraz üzücü bir öğretmen haberiyle karşı karşıyayız. İstanbul’da bir anaokulunda çalışan bir öğretmen, öğrencisine yapılan doğum gününden paylaştığı görüntü gerekçesiyle işten çıkarıldı.

Görüntü ailenin müsaadesi dahilinde paylaşıldı

Bir okul öncesi öğretmeni olan Dilara öğretmen, geçtiğimiz ay toplumsal medya üzerinden ailenin de müsaadesini alarak öğrencisine yapılan doğum günü sürprizini paylaştı. İzleyenlerin kalplerini ısıtan bu görüntü, varsayım edebileceğiniz üzere kısa müddette internet ortamlarında viral oldu ve olumlu reaksiyonlarla karşılaştı. Kısa müddette yüzbinlerce sefer izlenen görüntünün bu kadar yayılması, Dilara öğretmenin işine son verilmesine neden oldu.

Dilara öğretmen toplumsal medya üzerinden yaptığı açıklamalarda, “Görüntü 5 Kasım 2021’de çekildi fakat 9 Ocak 2022’de yayımlandı. Velinin onayı ve müsaadesi dahilinde paylaşılan bir imgeydi ki bunu esasen daha evvel delilli bir halde sundum. Hesabım bu görüntüden evvel 1000 takipçili bir hesaptı. Maksadım bu profili gelecek yıllarda arşiv olarak kullanmak ve öteki öğretmen arkadaşlara yardımcı olabilecek bir hesap olarak kullanmaktı. Bu görüntünün bu kadar ses getireceğini, ülke gündemine oturacağını kimse kestirim etmezdi” sözlerine yer vererek görüntü ve maksadı ile ilgili ayrıntıları paylaştı.

Öğretmen, daha sonra kelamlarına şunları ekleyerek işten çıkarıldığını ve görüntüyü paylaşırken hiçbir berbat niyeti olmadığını takipçilerine aktardı;

Görüntü denetimimden çıktı, ben de bu durumun önüne geçemedim. Bu durumu okuldaki üstlerime; müdür yardımcısı ve müdüre ilettim. Kendileri görüntüyü derhal profilimden silmemi istedi lakin bunu yapmadım. Silmeyeceğimi de uygun bir lisanla onlara aktardım; zira görüntüde rastgele bir makûs şey mevcut değildi. Unuttuğumuz hisleri İbrahim ile gün yüzüne çıkardım. Ben fiyatlı bir öğretmenim, daha doğrusu öğretmendim, buna karşın elimden gelenin en güzelini yapmaya çalıştım. Çocuklara makus kelam ve şiddet göstermedim yahut onlara bir istismarım olmadı. İşimi layığı ile yaptım ancak layığı ile bitirmek nasip olmadı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu