Teknoloji

Birinci PCIe 5.0 SSD’ler CES 2022’de Sergilenecek

PCI Express 5.0 SSD’lerin 2022 sonlarından itibaren yavaş yavaş piyasaya giriş yapması beklenen görünüyor. XPG oyun markasının sahibi ADATA ise 5 Ocak’taki CES 2022 aktifliğiyle birlikte Dawn of the New Xtreme isimli bir basın aktifliği düzenleyeceğini doğruladı.

Aktiflikte DDR5 bellekler, oyun etraf üniteleri ve yeni donanımlar tanıtılacak. CES 2022’de AMD, Intel ve NVIDIA üzere devler birçok yeni teknolojik eser piyasaya sürecek. En değerlisi ise ADATA, yeni prototip PCIe Gen5 SSD’lerini sergileyecek. Görünüşe nazaran bu şoförler PCIe Gen5 x4 arayüzüne ve NVMe 2.0 protokolüne dayanacak. Ayrıyeten 8 TB’a kadar kapasiteler sunulacağından bahsediliyor.

Sürat açısından en zirve modellerin 14 GB/sn bariyerine kadar dayanması bekleniyor. Lakin bununla birlikte 12 GB/sn ve 10 GB/sn üzere yeniden yüksek suratlar sunan şoför seçenekleri planlanıyor. Yeni depolama üniteleri, istemci ve tüketici SSD’leri için kendi başına çok fazla değişiklik getirmeyen NVMe 2.0 standardıyla tam olarak uyumlu ve SSD’lerin özellikleri tekrar düzenlenecek.

Kioxia 14 GB/sn sürate ulaşan depolama üniteleri geliştirdiğini esasen doğrulamıştı. Bu bağlamda yeni şoförler Gen4 standardına nazaran %103 daha süratli okuma suratı ve %67 daha süratli yazma suratı (7 GB/sn) sunacak. MSI ise yeni arayüze dayalı olarak M.2 Expander geliştirdiğini doğrulamıştı.

Şu anda hiçbir masaüstü platform direkt M.2 PCIe Gen5 uyumluluğuna müsaade vermiyor. LGA1700 tabanlı Intel Z690 anakartlarındaki sadece birincil PCIe Gen5 x16 yuvaları bu teknolojiyi destekliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu