Teknoloji

BlackBerry, 600 Milyon Dolar Pahasında Cep Telefonu Patenti Sattı

BlackBerry, bir yıl evvel Huawei’ye 90 patent satmıştı. Şimdiyse şirket taşınabilir aygıtlar, iletileşme ve kablosuz ağ ile ilgili daha fazla patent satmak için 600 milyon dolarlık bir mutabakat duyurdu.

Satışın Catapult IP Innovations’a yapıldığı açıklandı. Delaware’de bulunan Catapult, bilhassa BlackBerry patentlerini elinde tutmak için kuruldu. Paranın 450 milyon doları nakit olarak karşılanacak. Geriye kalan 150 milyon dolar ise senet ile ödenecek.

Ayrıyeten mutabakatın bir modülü olarak BlackBerry, patentleri kullanma lisansını elinde bulundurmaya devam edecek. Şirket, hizmetlerini kullanan mevcut müşterilerin etkilenmeyeceğini söylüyor. Fakat kimi BlackBerry çalışanları Catapult’a transfer olacak.

Kablosuz mesajlaşmanın birinci öncülerinden olan BlackBerry, değerli yeniliklere katkıda bulundu. Şu anda hayli kıymetli patentlere sahip. Bir noktada portföyünün 2-3 milyar dolar kıymetinde olduğu (ya da bir patent ihalesi olması durumunda 4-5 milyar dolara kadar yükselebilir olduğu) iddia ediliyor. Ayrıyeten şirket, 2018’de Facebook, Instagram ve WhatsApp’a dava açmak için BBM patentlerinin bir kısmını kullandı ve bedellerini kanıtladı.

Satış şimdi tamamlanmadı. Mutabakat müzakereleri şimdi devam ediyor. Kanada federal hükûmeti Kanada iktisadına net bir yarar sağlamalarının mümkün olmasını ve ulusal güvenlik için bir risk oluşturmamasını sağlamak hedefiyle mutabakatın ayrıntılarını gözden geçirecek.

Toronto merkezli Thrid Eye Capital, Catapult’un finansmanının büyük bir kısmını garanti almasına yardımcı olduğu için Kanada, patentlerin denetiminin bir kısmını elinde tutuyor. Mutabakat 2020’den beri devam ediyor. Sonuçlanmasının ise yaklaşık 7 ay süreceği tabir ediliyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu