OyunTeknoloji

Bobby Kotick: Activision Blizzard çalışanları patronun istifa etmesini istiyor

Oyun geliştirme devi Activision Blizzard’ın çalışanları, CEO Bobby Kotick’in uzun süredir taciz iddialarından haberdar olduğu raporlarının ardından greve gitti.

Wall Street Journal, Bay Kotick’in en az bir davaya “müdahale ettiğini” iddia ederek şirket hakkında kapsamlı bir soruşturma yayınladı.

Bay Kotick raporu “yanlış ve yanıltıcı” olarak nitelendirdi.

Skandalın ortasında herhangi bir görevi kötüye kullanmakla kişisel olarak suçlanmadı.

Kıdemli personel

Skandal, Temmuz ayında, Call of Duty ve World of Warcraft’ı yapan şirkete, “frat boy” kültürü nedeniyle Kaliforniya eyaleti tarafından dava açılmasıyla patlak verdi .

Ve o zamandan beri, şirket, popüler karakterlerinden birinin adaşı da dahil olmak üzere birkaç kilit kıdemli personelini kaybetti .

Ayrı bir gelişmede, Blizzard başkanı J Allen Brack , ifşaların hemen ardından ve ilk personel grevinin ardından Ağustos ayında istifa etti .

Gazetenin soruşturması, Bay Kotick’in 2018 yılına kadar en az bir tecavüz iddiası da dahil olmak üzere cinsel taciz iddialarından “yıllardır” haberdar olduğunu, ancak konuyu yönetim kuruluna bildirmediğini söyledi.

Ayrıca, yayıncının stüdyolarından birinde üst düzey bir kişi cinsel tacizle suçlandığında ve bir iç soruşturma başlatıldığında Bay Kotick’in “onu tutmak için müdahale ettiği” iddia edildi.

Bay Kotick ayrıca 2006 yılında bir kadın personeli öldürmekle tehdit eden bir sesli mesaj bırakmakla da suçlanıyor.

Wall Street Journal ayrıca, pilot tarafından cinsel tacizden şikayet ettikten sonra özel jetinde bir uçuş görevlisini kovmakla suçlandığı 2007’de daha önce bildirilen bir olayı da ele aldı.

Her iki dava da mahkeme dışında çözüldü.

Rapor yayınlandıktan sonra, Activision’ın şirketler çatısı için bir çalışan grubu olan ABK Workers Alliance, o gün daha sonra bir grev düzenlediğini ve Bay Kotick’i istifa etmeye çağırdığını tweetledi.

Destekçiler, kısa bir bildirime rağmen 150 kişinin Irvine, California’daki ana ofislerden birinin önünde toplandığını tahmin ediyor.

Raporlamaları iç endüstri mekaniği ve çalışma koşulları konusunda uzmanlaşmış olan oyun gazetecisi Jason Schreier, katılımın “iki saat önce arandığını (ve çoğu çalışanın evden çalıştığını) göz önünde bulundurursak etkileyici bir sayı” olduğunu tweetledi .

Wall Street Journal’ın kapsamlı raporunda ayrıca, skandalın ortasında Blizzard’a liderlik etmek için adım atan Jennifer Oneal’ın Eylül ayında bir e-posta gönderdiği, kişisel cinsel taciz deneyimini detaylandırdığı ve şirketin kültürünü değiştirmeye yönelik inancının olmadığını ifade ettiği iddia edildi.

Gazete ayrıca, Bay Kotick’in katıldığı striptizcilerin yer aldığı 2007 şirket etkinliğini de hatırladığını söyledi.

Bu ayın başlarında Activision, Bayan Oneal’in yıl sonunda şirketten ayrılacağını duyurdu.

‘Kapsayıcı iş yeri’

Bay Kotick, Salı günü tüm çalışanlara bir video mesajı göndererek Wall Street Journal’ın raporunun yayınlanmasını engelledi ve skandalın ortasında şirkette reform yapma çabalarını vurguladı.

Resmi bir transkripte göre , “Elbette önümüzdeki birkaç ay içinde bizim ve sektörümüz hakkında medyanın ilgisi devam edecek” dedi .

“Aslında bugün şirketimiz, kişisel olarak benim ve liderliğim hakkında yanlış ve yanıltıcı bir görüş sunan bir makale var.

“En misafirperver, kapsayıcı iş yeri olduğuna dair inancımdan şüphe duyan biri, bunun benim için ne kadar önemli olduğunu gerçekten takdir edemez.”

‘Sıfır tolerans politikası’

Activision, “Wall Street Journal’ın Activision Blizzard ve CEO’muz hakkında yanıltıcı bir görüş sunan raporunda hayal kırıklığına uğradığını” söyledi.

Bir temsilci, şu anda yapılan değişikliklerin göz ardı edildiğini iddia ederek, “Dikkatine getirilen cinsel suistimal örneklerine göre hareket edildi” dedi.

“Sürekli daha iyi olma arzusu bu şirketi her zaman farklı kılmıştır.

“İşte bu nedenle Bay Kotick’in talimatıyla, uygunsuz davranışlara sıfır tolerans politikası da dahil olmak üzere önemli iyileştirmeler yaptık.”

Yönetim kurulu ayrıca bir bildiri yayınladı ve şunları söyledi: “Kurul, Bobby Kotick’in dikkatine sunulan işyeri sorunlarını uygun şekilde ele aldığından emin.

“Kendimiz için belirlediğimiz hedefler hem kritik hem de iddialı.

“Yönetim Kurulu, Bobby Kotick’in liderliğine, bağlılığına ve bu hedeflere ulaşma becerisine güveniyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu