Teknoloji

BrainChip’in Hudut Ağı İşlemcisi Artık Satışta: AKD1000

BrainChip’in bir hudut ağının oluşturulmasına ve denetimine müsaade veren Akida Küçük PCIe kartı artık bağımsız bir eser olarak mevcut. Bu kart daha önce yalnızca bir Raspberry Pi 4 kiti dahil olmak üzere geliştirme kiti paketleri aracılığıyla sunuluyordu.

Şirketin Akida yapay zeka hızlandırıcısı, bir Arm Cortex M4 çekirdeği ve hem RAM hem de flash belleğin yanı sıra AKD1000 yongasını içeren anakartla birlikte kullanılıyor. ADK1000 isimli işlemci, süratli bir hudut ağında 1,2 milyon nöron ve 10 milyar sinaps simüle edebiliyor. Bu sizin için kâfi değilse, PCIe üzerinden 64 adede kadar aygıt birbirine zincirleme bağlanabiliyor. Yani bu yonga tek başına yerleşik bir hızlandırıcı yahut yardımcı işlemci olarak kullanılmak üzere tasarlandı.

Nöromorfik işlemci, kullanıcıların MetaTF geliştirme ortamı aracılığıyla hudut ağları oluşturmasına, eğitmesine ve test etmesine imkan tanıyor. Ayrıyeten sistem entegratörlerine yapay zeka hızlandırıcıya dayalı kendi özel dizaynlarını oluşturma imkanı veriliyor.

Kart artık tek başına 499 dolarlık fiyatla yahut on adede kadar daha büyük büyük siparişlerle birlikte satın alınabiliyor. BrainChip‘in yakın vakitte yaptığı ‘yüksek hacimli’ üretim duyurusuna bakılırsa stoklar vakitle artacak ve bu hudutlar kaldırılacak.

CPU ARM Cortex-M4 32-bit @ 300MHz
RAM 256M x 16 bayt LPDDR4 SDRAM @ 2400MT/s
Flash FLASH: Quad SPI 128Mb NOR @ 12.5MHz
GPIO 2 LED
Arayüz 5 GT/s PCI Express 2.0 x1-hattı
Boyutlar 40 mm x 76 mm x 5.3 mm (PCIe art panel braketi hariç)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu