Teknoloji

Bu ülkede satılan her 10 araçtan 9’u elektrikli!

Dünyanın büyük bir kısmı, fosil yakıtlı araçları terk ederek elektrikli araçlara geçmeye devam ediyor. Lakin biri var ki dünya genelinin ortalamasının çok üzerinde bir muvaffakiyet sergiliyor.

Her ne kadar ülkemizde elektrikli araçlar için şimdi cezbedici bir teşvik uygulaması olmasa da, dünyanın gelişmiş ülkelerinde durum tam aksine gitmeye devam ediyor. Birçok ülke, fosil yakıtlı araçlar olarak tabir edilen akaryakıt, motorin ve LPG ile çalışan arabaların üretim ve satışlarına kısıtlama getirerek, elektrikli araçların önünü açacak uygulamaları yürürlüğe koyuyor. Bu mevzuda en başarılı ülke ise hiç kuşkusuz Norveç!

2025 yılına kadar, klâsik yakıtlarla çalışan araç kullanımını büsbütün sona erdirmek isteyen Norveç’te, elektrikli araç kullanımı yıldan yıla, aydan aya ve hatta günden güne artmaya devam ediyor. Son olarak Ocak ayında satılan 8.000 yeni arabanın %84’ünü elektrikli araçların oluşturması, ülkenin kendi rekorunu kırmasını sağladı.

Bu ülkede satılan her 10 araçtan 9’u elektrikli!

Geçtiğimiz sene dünya genelinde bir ayda satılan araç ölçüsünde, elektrikli araçların klasik araçları geçtiği birinci ülke unvanını kazanan Norveç, bu unvanın hakkını ziyadesiyle veriyor. Üstelik satılan modellere baktığımız vakit Audi Q e-tron, Hyundai IONIQ ve BMW iX üzere büsbütün elektrikle çalışan tanınan araçlar olduğunu görüyoruz.

Yetkililer ise yaptıkları açıklamalarda, ülkenin elektrikli araç üretmek isteyen markalar için adeta hoş bir test merkezi haline geldiği ve bu durumun 2025 amaçlarının önünü açtığı belirtildi. Bakalım ülkemizde bu çeşit haberleri ne vakit yapmaya başlayabileceğiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu