Teknoloji

Çağdaş GPU’ları Destekleyen 3dfx Glide Linux’a Geliyor

Bir geliştirici, çağdaş GPU’lar için Mesa’nın Gallium3D şoförlerine 3dfx’in Glide programlama arabirimini uyguladı. Bu tahlil, kullanıcıların çağdaş donanımda çalıştırmak için Linux altında Glide’a güvenen oyunları oynamasına imkan tanıyor.

Phoronix, bağımsız bir geliştirici olan Link Mauve’nin Rust programlama lisanını kullanarak Mesa Gallium3D için bir Glide API uygulama aracı olan Grover’ı geliştirdiğini bildirdi. Mesa’nın Gallium 3D şoför seti, AMD’nin Radeon ve Intel’in Gen/Xe donanımları için açık kaynaklı şoförler içeriyor. Bu da esasen eski Glide tabanlı oyunları şimdiki GPU’larda oynamanın mümkün olacağı manasına gelmekte.

Glide ekseriyetle Windows oyunları için kullanıldığından ve geliştiricinin Linux için rastgele bir Glide tabanlı oyuna erişimi olmadığından, uygulamasını test etmek için kod örneklerini ve 1997 oyunu Pandemonium’u kullandı. Tıpkı nedenden ötürü tekrar kıymetli bir özellik olan pencereleme sistemini uygulayamadı. Mauve, hudutlu testler göz önüne alındığında Grover’ı devam eden bir çalışma olarak görüyor.

Birçok Glide oyunu Windows için geliştirildi. Bunları oynamak için çeşitli avantajlar sunan Wine/Proton uyumluluk katmanında Grover’ın kullanılması gerekli.

Birtakım oyunseverler, çağdaş bilgisayarlarda çalışmayan eski Windows oyunlarını oynamak ve nostalji yaşamak isteyebiliyor. Bunun için Windows 2000 yahut Windows XP için şoförleri olan eski bileşenleri kullanarak bir sistem toplanabilir. Lakin eski donanımları bulmak ve hepsini bir ortaya getirmek tekrar güç istiyor. Tüm bunlar göz önüne alındığında ise çeşitli emülatörler uygun bir seçenek üzere görünüyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu