Teknoloji

Çalışan Tek Intel Larrabe GPU Prototipi 5.000 Dolara Satıldı

Ender PC donanımlarının koleksiyonunu yapan kimi meraklılar kıymetli bir ekran kartını kaçırdılar. Dünyadaki tek çalışan Larabee kartı olduğu sav edilen bir prototoip Intel GPU, eBay Fransa‘da 4.650 € (5.234 $) karşılığında satıldı.

Görünüşe nazaran kart sıkıntısız çalışıyor ve bir ekran imajı BIOS başlangıç ekranını gösteriyor. Fakat Larrabee GPU, şoförler olmadan sadece dahili kullanım için bir Intel mühendislik örneği olarak işaretlendi. Satıcının bu karta nasıl ulaştığı bilinmese de %100 geri bildirim puanına sahip.

Larrabee, Intel’in 2008’de Iris Pro projesinden başka olarak bir GPU yahut daha doğrusu bir GPGPU yapma teşebbüsüydü. Özel GPU, NVIDIA ve ATi’nin ayak izlerini takip etmek yerine özel uzantılara sahip X86 komut setini kullandı. Hatta bu kart daha çok bir CPU ve GPU melezi üzere fonksiyon gördü.

1 of 4

Larrabee’nin işlemcisi, her biri dört yollu çoklu iş parçacığına sahip 32 (veya kırpılmış sürümde 24) sıralı çekirdekleri tek bir yonga üzerine yerleştiren Pentium dizaynlarından türetildi. Her çekirdeğin 512 bit vektör sürece ünitesi vardı ve bellekle irtibat kurmak için 1.024 bit (512 bit çift yönlü) bir data yolu kullandı. Bir Xbox 360 oyunu olan Gears of War’ı kenar yumuşatma olmadan çalıştırmak için 25 çekirdeğin kâfi olduğu varsayım ediliyordu.

Larrabee, teorik olarak GPU’nun kendi işletim sistemini çalıştırabileceği bir karttı ve genel emelli bir projeydi. Bununla birlikte, grafik performansı rakip eserlere kıyasla zayıftı ve proje 2009’da GPU olarak rafa kaldırıldı. Kullanılan bu teknoloji ise 2012’de Knights Corner ve Xeon Phi yardımcı işlemcileri olarak piyasaya sürülen yüksek performanslı bilgi süreç için Intel’in üstün bilgi süreç kısmına geçti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu