Teknoloji

Çalışanlar Toplumsal Medyayı Kullanırken Nelere Dikkat Etmeli?

Toplumsal medyada sık sık işiniz, iş arkadaşlarınız yahut patronunuz hakkında detaylı bilgi yayınlıyorsanız dikkatli olmalısınız.  Siber güvenlikte dünya başkanı olan ESET, çalışanların işyerlerinde toplumsal medya paylaşımları yaparken nelere ihtimam göstermesi gerektiğini inceledi.

Birçok insan için, günlük hayatlarında yaşadıklarını toplumsal medyada sergilemek hayatlarının temelini oluşturuyor. Yayınladıkları kısımlar ortasında işyerlerinden kesitler de yer alıyor. Toplumsal medya paylaşımları çalışanların, bir yandan iş arkadaşları ya da dalları ile ilgili şimdiki bilgiye sahip olmalarını sağlarken öteki yandan çalışanın kendisini ve iş verenlerini etkileyebilecek çeşitli riskler de içerir. Çalışan, şirket siyasetlerini ihlal ettiği için işinden bile olabilir.

Bir çalışan olarak, şirketinizin markasını, profilinizi yahut her ikisini de öne çıkarmak için muhtemelen âlâ niyetli bir formda şirket kimlik bilgilerinizi kullanmak istersiniz. Bunu yapmanın en süratli ve en güzel yollarından biri toplumsal medya platformlarıdır. Düzgün niyetle hareket ediyor ve onu tanıtmaya çalışıyor olsanız da faydadan çok ziyana neden olabilirsiniz. İşiniz yahut patronunuz hakkında bir post atmak istiyorsanız, bunu yapmanın en düzgün yolu şirketinizin toplumsal medya ile ilgili yönergelerini ve siyasetlerini gözden geçirmektir. Şirketinizin bu türlü bir siyaseti yoksa ve ne yapıp yapamayacağınız konusunda başınız karışıksa, insan kaynakları departmanınızdan bir temsilciyle konuşmalısınız.

Şirket tarafından verilen aygıtlar kurumsal ömrün temel desteğidir. Çoğunlukla şirket içi ve dışındaki işler için kullanılırlar. Acil bir durumda iş arkadaşlarınızın sizinle bağlantıda kalmalarına müsaade verirken, şirketler ekseriyetle şahsî şeyler için kullanılmasına nadiren müsaade verirler. Fakat, bu onlarla istediğinizi yapabileceğiniz manasına gelmez. Bu aygıtların hala şirketinizin yöneticileri tarafından izlendiğini ve şirket ağına bağlı olduğunu unutmayın, ferdî etkinliklerinizin birden fazla izleniyor olabilir. Ayrıyeten, toplumsal medya platformlarının dolandırıcılıklarla dolu olduğunu da aklınızdan çıkarmayın. Bir kimlik avı kampanyası yahut kuşkulu dolandırıcılık temasları tarafından kandırılırsanız, şirketinizin sistemlerinin fidye yazılımı, keylogger ve öteki makus emelli yazılım çeşitleriyle tehlikeye atılmasına neden olursunuz.

İş aygıtları kelam konusu olduğunda, çoğunlukla güvenliklerinden sorumlu olan şirket ve yöneticilerdir. Bu,  saygın güvenlik tahlilleri kullandıkları, uygun bir yama ve güncelleme stratejisine sahip oldukları manasına gelir. Lakin tüm bunlar sizin hiçbir şey yapmanız gerekmediği manasına gelmez. İstendiğinde aygıtlarınızı güncellemeniz ve yamaları uygulamanız gerekir. Dahası Facebook yahut  Instagram üzere tanınan toplumsal medya platformlarında karşılaşabileceğiniz yaygın dolandırıcılıkların farkında olmalısınız. Aygıtlarınızı tehlikeye atabilecek kuşkulu web sitelerinde irtibatlara tıklamanız, kıymetli problemlerle karşılaşmanıza neden olabilir.

İşinizle ilgili bilgileri gereğinden fazla paylaşarak istemeden kendinizi ve patronunuzu riske atmış olursunuz. Örneğin, işyerinizden çok fazla fotoğraf paylaşmak, şirketinizin fizikî savunmasını test etmek yahut öğrenmek isteyen saldırganların hayatlarını kolaylaştırmalarını sağlar. Şahsî bilgilerinizle toplumsal medyada çok fazla bilgi eklemek sizi taklit etmeyi ve kimlik hırsızlığı yapmayı kolaylaştırır.

Çok paylaşımla ilgili riskleri azaltmak için atabileceğiniz en kolay adım, toplumsal medyada paylaştıklarınızı sınırlamaktır. Siz yahut patronunuz ve ofisleriniz hakkında çok fazla şey ortaya çıkarabilecek fotoğraf yahut bilgi paylaşmayın. Toplumsal medya ayarlarınızı gözden geçirin. Yaptığınız her şeyin daha geniş bir etrafla paylaşılması gerekmez, bu nedenle tanıdığınız ve güvendiğiniz bireylerle sonlandırın.

Ofis fotoğrafları toplumsal medyada tanınan olma eğilimindedir, zira beşerler ne kadar çok çalıştıklarını paylaşmak yahut çalışma alanlarının ne kadar nizamlı olduğunu göstermek isterler. Lakin dikkatli olmazsanız bu fotoğraflar biraz fazla açıklayıcı olabilir. Fotoğraf bir dizi hassas bilgiyi barındırabilir. Masanızda patronunuzun fikri mülkiyeti yahut şirket sırlarıyla ilgili dokümanlar olabilir, bir notta oturum açma kimlik bilgileriniz olabilir yahut bilgisayar ekranınız bir müşterinin hassas bilgilerini ortaya çıkarabilir. Bu, patronunuza ağır cezalar getiren bilgi düzenleme maddelerini ihlal etmenize neden olabilir. Alabileceğiniz en kolay tedbir masa fotoğraflarını yayınlamamaktır. Yeniden de yayınlama konusunda kararlıysanız, çalışma masanıza uzun ve sıkı bir göz atın ve fotoğrafta görülebilecek rastgele bir şeyin rastgele bir güvenlik riski oluşturup oluşturamayacağını değerlendirin.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu