Teknoloji

Casus şefi, MI6’nın hayatta kalmak için yeni teknolojiye uyum sağlaması gerektiğini söylüyor

Daha çok MI6 olarak bilinen Britanya Gizli İstihbarat Servisi, gizli çalışmalarını etkin bir şekilde yapabilmek için daha açık hale gelmelidir. Bu, şefi Richard Moore’a göre, Ekim 2020’de göreve başlamasından bu yana ilk büyük halka açık konuşmasında.

Yapay Zeka (AI), kuantum hesaplama ve dijital teknoloji, insan zekasının casuslar tarafından toplanma şeklini tamamen dönüştürmek için bir araya gelerek MI6’yı dijital çağda büyük zorluklarla karşı karşıya bıraktı.

Örneğin biyometrik veriler ve yüz tanıma, istihbarat görevlilerinin düşman ülkelerde tanınmadan ve ifşa edilmeden sahte kimlikler üstlenmesini çok daha zor hale getirdi.

Eylül ayında, Vauxhall Cross’taki MI6 karargahında, Britanya casuslarına onları güvende ve gizli tutmak için en son cihazları sağlamaya çalışan gerçek hayattan bir Q Bölümü olduğu ortaya çıktı.

Ancak Salı günü, Londra merkezli düşünce kuruluşu Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü’ne (IISS) hitap ederken, Bay Moore, bu hızlanan teknoloji çağında insan zekasında ustalaşmanın, hizmetinin kendi başına yapabileceği bir şey olmadığını kabul edecek.REKLAMCILIK

MI6 için 34 yıl çalışmış olan Bay Moore, izleyicilerine bunun “daha açık olmayı ve yeni teknolojiler bulmak için özel sektörle ortaklık kurmayı içerdiğini” söyleyecek.h

“Kuantum mühendisliği ve mühendislik biyolojisindeki ilerlemelerin tüm endüstrileri değiştireceğini” ekliyor.

Buradaki ve genel olarak veri bilimindeki ilerlemeler, hem ulus devlet hem de ulusötesi terörist gruplar gibi kötü niyetli aktörler için çekici olacaktır.

“Ben,” diyor, “defterin tehdit tarafına bakmam için. MI6, dünyayı bizim istediğimiz gibi değil, olduğu gibi ele alıyor”.

Tüm bu devrim niteliğindeki teknik ilerlemenin etkisini “MI6 için son derece parlak bir odak noktası” olarak tanımlıyor.

Peki İngiltere’nin ulusal güvenliğine yönelik bu tehditlerin tam olarak nereden geldiğini söylüyor?

Bay Moore, Çin, Rusya, İran ve uluslararası terörizmi (Batı’nın) istihbarat dünyası için “Dört Büyük” öncelikler olarak sıralıyor.

“Düşmanlarımız yapay zeka, kuantum hesaplama ve sentetik biyolojide uzmanlaşmak için para ve hırs akıtıyorlar çünkü biliyorlar ki..

Güvenlik Servisi (MI5) ve GCHQ ile birlikte Britanya’nın üç istihbarat teşkilatından biri olarak MI6’nın rolü her zaman İngiltere’nin ulusal güvenliğini korumaya yardımcı olmak için denizaşırı hedeflerden sırlar elde etmek olmuştur.

İnsan zekası – eski moda casusluk – çalışmalarının merkezinde yer alırken, MI6 şefi hizmetinin zaman içindeki yeniliklerine işaret ediyor. Alıntı yaptığı örnekler “ilk günlerde gizli yazı teknolojileri üretmemizi sağlayan kimyadan, İkinci Dünya Savaşı sırasında geliştirdiğimiz kablosuz ve güvenli konuşma teknolojilerine kadar”.

Bugün, MI6’nın Birleşik Krallık’ın devlet tehditlerine, teröristlere ve suçlulara karşı koyan ve askeri operasyonları destekleyen birleşik siber komutanlığının kurucu üyesi olduğunu söylüyor.

Bu konuşma, dikkatli olunmadığı takdirde MI6’nın dijital teknolojideki baş döndürücü gelişmelerin hızıyla geride kalma riskinin gecikmiş bir itirafı olarak görülebilir.

“Küresel teknoloji endüstrisini taklit etmeyi umamayız, bu yüzden ondan faydalanmalıyız” diyor. “

Ulusal Güvenlik Stratejik Yatırım Fonu aracılığıyla, misyon sorunlarımızı normalde ulusal güvenlikle çalışmayan organizasyonlarda yetenekli olanlara açıyoruz.”

Ancak MI6’nın çalışma biçimindeki böylesi büyük bir değişiklik, Britanya’nın hasımlarının gözünden kaçmayacaktır. Ömür boyu gizlilik olan, kariyer casuslarının kapalı dünyası dışında başkalarıyla ortaklığa girmek, insanlar ne kadar kapsamlı bir şekilde incelenirse denetlensin, doğal olarak bir sızıntı veya daha kötüsü riskini beraberinde getirir.

MI6’nın bu yoldan gitmekten başka seçeneği olmayabilir – ancak yine de İngiltere’nin düşmanlarına bazı ilginç fırsatlar sunabilecek cesur bir hareket.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu