Teknoloji

CentOS Linux 8 Takviyesi Sona Erdi

31 Aralık 2021 prestijiyle CentOS Linux 8 işletim sistemine verilen takviye sona erdi. Yani bu, işletim sisteminin artık yazılım ve güvenlik güncellemelerini almayacağı ve bu işletim sistemini kullanmaya devam etmeniz durumunda, sisteminizin vakitle taarruzlara karşı savunmasız hale gelebileceği manasına geliyor.

CentOS Linux, ticari Red Sınır Enterprise Linux işletim sisteminin kaynakları kullanılarak oluşturulmuş ve bunlarla uyumlu bir GNU/Linux dağıtımı. CentOS Linux 8 sürümü, sırf iki yıl evvel, 24 Eylül 2019’da kullanıma sunuldu ve aslında bu işletim sistemine 2029 yılına kadar, yani 10 yıl boyunca dayanak verilmesi gerekiyordu.

Lakin Red Sınır, 8 Aralık 2020’de CentOS 8 serisine son vereceğini ve geliştirmelerini CentOS Stream isimli yeni bir geliştirme platformuna odaklayacağını duyurdu. Red Hat’in belirttiğine ve 9to5Linux’un aktardığına nazaran, CentOS Stream, CentOS Linux 8’e yahut desteklenen rastgele bir başka CentOS Linux serisine bir alternatif değil. Bu nedenle Rocky Linux yahut AlmaLinux OS üzere alternatif bir özgür işletim sistemine geçme vakti geldi.

Hem Rocky Linux hem de AlmaLinux OS, CentOS 8’e açık kaynaklı, kurumsal kullanıma hazır ve sunucu odaklı şahane alternatifler. Lakin makineleriniz için hangisinin en düzgünü olduğuna karar vermeden evvel, değerli evraklarınızın yedeklerini aldığınızdan emin olmanızı öneririz.

CentOS 8’den Rocky Linux’a geçiş yapmak için buradaki sayfada Rocky Linux geliştirme takımı tarafından sağlanan geçiş talimatlarını takip ederek migrate2rocky isimli fiyatsız aracı kullanabilirsiniz. CentOS 8’den AlmaLinux OS’ye geçiş yapmak için ise almalinux-deploy isimli fiyatsız aracı kullanabilirsiniz. Her iki dağıtım da CentOS 8 işletim sistemi serisinde bulunmayan başka birçok ekstra özelliğin yanı sıra, tam CentOS 8 dayanağı sunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu