Teknoloji

Çevrimiçi Toplantılardan Uzaklaşmanın Farklı Bir Yolu: Busy Simulator

Tesirini günden güne artıran COVID-19 pandemisi nedeniyle görüntü konferans yazılımları üzerinden toplantılara yahut derslere katılmak günlük hayatın büyük bir kesimine dönüştü. Pandeminin başında herkes için rahatlatıcı bir rol üstlenen bu sanal toplantılar vakit geçtikçe kimi beşerler için can sıkıcı olmaya başladı. Bununla birlikte Stanford Üniversitesinin yaptığı araştırmada doğrulandığı üzere imajlı görüşme yazılımlarının kullanıcıları mental açıdan yorması da dünyadaki herkesi bilgisayar başından uzaklaştırmaya ittiğini söyleyebiliriz. İşte bu çevrimiçi toplantılardan bunalan ve insanların yardımına koşan Busy Simulator, son birkaç haftadır ilgilerin odağı haline geldi.

Busy Simulator, çevrimiçi oturumlardan bir nebze olsun kaçamak yapmak isteyen çalışanların kendilerini meşgulmüş üzere göstermesine yardımcı olan kolay bir web sitesi. Brian Moore tarafından yayına alınan bu site bünyesinde iMessage, Slack, Discord ve Skype üzere onlarca bağlantı uygulamasının bildirim sesini barındırıyor. Sitede ayrıyeten titreşim modundaki bir telefonun çalma sesi de bulunuyor. Kullanıcılar çevrimiçi toplantıdayken Busy Simulator üzerinden bildirim seslerini açarak kendilerini meşgulmüş üzere gösteriyor ve bir mazeret uydurarak toplantıdan ayrılıyorlar. Epey kolay çalışma mantığına sahip bu sitenin son vakitlerde birden fazla kişi tarafından kullanılması da başka taraftan birtakım problemleri beraberinde getirebilir. Çünkü toplantılardan ayrılmak için abartmaya müsait bir formül olduğu aşikar.

Brian Moore, Busy Simulator’ı tasarladıktan sonra bu siteyi çevrimiçi bir toplantıda test etti ve tecrübesini Twitter hesabından görüntü olarak paylaştı. Yayınladığı görüntüye karşılık olarak, kimi beşerler bu formülden pek mutlu kalmazken, birden fazla kişi ise beğendi. Brian Moore’a nazaran farklı bildirim sesleri, insanların akıllarında farklı fikirlerin oluşmasına sebep oluyor. Örneğin, telefon titreşim sesiyle birebir anda çalan iMessage sesi toplantıdaki iştirakçilere o kişinin çok meşgul olduğu niyetini oluşturuyor. Bu da haliyle toplantıdan ayrılmak için bir nedenin yerini hazırlıyor. Mevzuya öbür açıdan baktığımızda insanların Zoom ve gibisi programlardan çok sıkıldığı yorumunu çıkarabiliriz. Niyetlerinizi yorumlarda paylaşmayı unutmayın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu