Teknoloji

Chrome 98, Yeni Vektör Renk Fontu ile Geliyor

Bugün yayınlanacak olan Chrome 98, COLRv0’larının bir evrimi olan COLRv1 renk gradyan vektör yazı tipleri için dayanak ekliyor. Bunlar, çok küçük yazı tipi boyutlarında bile degradeler, kompozisyonlar, dönüşümler, çok renkli harfler biçiminde daha etkileyici görsel yetenekler getiriyor.

Google, WOFF2 sıkıştırmasından sonra boyutu 1.85MB olan COLRv1 yazı tipi biçimini kullanarak Noto Color Emoji’yi oluşturabildiğiyle övünüyor. Bu ortada, standart bitmap yazı tipi tıpkı emoji için 9 MB yer kaplayarak bunu değerli bir gelişme haline getiriyor.

Rastgele bir yeni tarayıcı özelliğinde olduğu üzere sıkıntısız çapraz uyumluluk sağlamak için başka web tarayıcısı satıcılarından ve web geliştiricilerinden satın alınması biraz kıymetli. Mozilla ve web geliştiricileri yeni vektör yazı tipini desteklediklerini belirtseler de Apple’ın WebKit ve Core Text takımı, teklif için olumsuz bir sinyal vermiş.

Chrome 98’de daha küçük iyileştirmeler ve geliştirmeler de bulunuyor. Anahtar değişimi için Kolay Data Şifreleme Standardı (SDES), çok eski olmasından ötürü bir güvenlik riski oluşturduğundan etaplı olarak kaldırılıyor. Web geliştiricilerine, HDR ekranlarını otomatik olarak algılayabilmeleri ve içeriklerini buna nazaran oluşturabilmeleri için bir CSS medya sorgusu da sunuluyor. Renk ayarı için “sadece” anahtar sözcüğü, CSS renk şeması belirtimine yine ekleniyor.

Kimi kullanım durumları için potansiyel performans avantajı ve geliştirme kolaylığı yerine, “ClipboardItem” objeleri için Promises takviyesi eklenmekte. Ayrıyeten geliştiriciler, objeleri klonlamak ve aktarmak için “self.structClone()” tekniğini de kullanabilir. Karışıklığı önlemek ve standart özelliklerle birlikte çalışabilirliği sağlamak için açılır pencereler için kimi API’ler de değiştiriliyor. Akış yazma süreçleri artık çabucak sonlandırılabilir ve Çapraz Kaynak Paylaşımı (CORS) ön denetim istekleri, alt kaynaklara erişilmeden evvel açıkça müsaade istemek için özel ağlardaki amaç sunuculara da gönderilebilir. Öteki bir usul geliştiricilere, evvel üst dizini almaya zorlanmak yerine bir evrak tanıtıcısı kullanarak belgelerin daha kolay silinmesini sağlama yetkisi veriyor. Son olarak DevTools for Chrome 98’de de bir sürü yenilik sağlanıyor.

Chrome 98, ilerleyen saatlerde kullanıma sunulacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu