Teknoloji

Chrome Android Uygulaması Tüm Sekmeleri Kapatmak için Onay İsteyecek

Google, Chrome tarayıcısı için Android kullanıcıları “Tüm sekmeleri kapat” menü seçeneğine dokunduğunda açılan bir onay irtibat kutusu yayınladı.

Google Chrome, Android aygıtlarda en yaygın kullanılan tarayıcı olma unvanını elinde bulunduruyor. Google, “Canary” kararsız yayın kanalı aracılığı ile her vakit Chrome için yeni özellikleri test etmekte. Google’ın şu anda Chrome 100 Canary derlemesiyle test ettiği yeni bir özellik bulunuyor. Yeni özellik, üç noktalı menüdeki “Tüm sekmeleri kapat” seçeneğine kazara dokunulduğunda meydana gelen bilgi kaybını önlemeyi amaçlıyor.

Yeni onay irtibat kutusu özelliği birinci olarak Techdows tarafından fark edilmiş. Daha evvel belirtildiği üzere, Google bu özelliği Chrome 100 Canary derlemesinde kullanıma sunuyor. Bu yapıda, kullanıcılar üç noktalı menüde “Tüm sekmeleri kapat” seçeneğine dokunduğunda, “İptal” yahut “Tüm sekmeleri kapat” seçeneklerini içeren bir onay kutusu açılıyor. Bu özelliğin halihazırda kararlı yapıda yayında olmadığını da belirtelim. Yani, yeni özelliği test etmek isteyen kullanıcıların Chrome Canary’i indirmesi gerekiyor. Akabinde, bu özelliği etkinleştirebilmek için chrome://flags sayfasının açılması ve “Tüm sekmeleri kapat kalıcı bağlantı kutusu” için “Etkin” seçeneğinin seçilmesi gerekiyor.

Google, Chrome için yeni özellikleri öteki platformlarda da test etmeye devam ediyor. Son vakitlerde Windows, macOS, Linux ve Chrome OS için Google Chrome Canary’nin en son derlemesinde yeni bir özellik tespit edildi. “Sekme sesini kapatma kontrolü” bayrağı aktifleştirildikten sonra, kullanıcılar bir sekmeyi süratli bir formda sessize almak için hoparlör simgesine tıklayabilecekler. Chrome bayrağının belirttiğine nazaran, Google şu anda global medya denetimi kısmının yanı sıra bu özelliğin kullanımını izlemekte. Bu özelliğin, Chrome sekmesine mi ulaşacağı yoksa Chrome’un küresel medya denetim kısmında mi bulunacağı ise şimdi aşikâr değil.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu