Teknoloji

Çift Çekirdekli Pentium G7400T’ye Overclock: 5.8 GHz

Profesyonel sürat aşırtma uzmanı Hicookie, Intel’in en ucuz Alder Lake tabanlı CPU’larından biri olan Pentium Gold G7400T’nin temel saat frekansını (BCLK) değiştirerek muazzam düzeylere ulaşmayı başardı. Bu 64 dolarlık bir işlemci ve 3.1 GHz taban saat suratına sahip. Sürat aşırtmacı ise ibreyi 5.8 GHz’e getirdi.

Intel’in Pentium işlemcileri, sürat aşırtma bir kenara uygun fiyatlı gündelik bilgisayarları hedefliyor. Lakin bu çift çekirdekli işlemci sürat aşırtmadan en fazla oranda faydalanabiliyor. Yonga üreticisi, sürat aşırtılabilir bir Pentium işlemciyi en son 2014 yılında kullanıma sunmuştu.

Piyasadaki en ucuz 12. jenerasyon işlemcilerden biri olan Pentium Gold G7400T ise sürat aşırtma marifetlerini test etmek için harika bir aday üzere görünüyor. G7400T, 3.1 GHz temel frekansın yanı sıra 2.5 MB L2 ve 6 MB L3 önbellek ile desteklenen çift çekirdekli bir yonga. T serisine ilişkin olduğu için yalnızca 35W’lık bir TDP’ye sahip ve bu nedenle fansız PC’lerin içinde bile kullanılabiliyor.

Hicookie, Pentium G7400T’sini 5808 MHz’e overclock etmek için BCLK’yı 187 MHz’e (%87) yükseltti. Ayrıyeten voltaj 1.656 V’a ayarlandı (10nm CPU için epey aşırı) ve elbette sıvı nitrojen kullandı. Testler epeyce kıymetli AORUS Z690 Tachyon anakartı üzerinde gerçekleştirildi. Lakin yeniden de deneyin gayesi, bu alt kademeli işlemcinin sürat aşırtma potansiyelini ortaya çıkarmaktı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu