DonanımTeknoloji

Çin gazetecilerin ‘trafik ışığı’ sistemini kullanması için gözetim altında

Çin’in Henan eyaleti, gazetecileri ve diğer “endişeli kişileri” tespit edebilen yüz tarama teknolojisine sahip bir gözetim sistemi kuruyor.

BBC News tarafından görülen belgeler, gazetecileri yeşil, kehribar ve kırmızı olmak üzere “trafik ışığı” sistemi olarak sınıflandıran bir sistemi tanımlıyor.

“Kırmızı” kategorideki gazetecilere “buna göre davranılacak” diyorlar.

Henan Kamu Güvenliği Bürosu, yorum talebine yanıt vermedi.

Gözetim analisti firması IPVM tarafından keşfedilen belgeler, yabancı öğrenciler ve göçmen kadınlar da dahil olmak üzere diğer “endişeli insanları” gözetleme planlarını da özetliyor.

İnsan Hakları İzleme Örgütü şunları söyledi: “Bu, daha fazla insanı takip etmek için daha fazla güce ihtiyaç duyan bir hükümet değil, özellikle de barışçıl bir şekilde kendisini sorumlu tutmaya çalışan kişileri.”

‘Tematik kütüphaneler’

29 Temmuz’da yayınlanan belgeler, Çinli şirketleri yeni sistemi kurmak için 17 Eylül’de NeuSoft tarafından kazanılan bir sözleşme için teklif vermeye teşvik eden bir ihale sürecinin parçası.

NeuSoft, BBC News’in yorum talebine yanıt vermedi.

Sistem, bir “ilgili kişi” bulunduğunda yetkilileri uyarmak için Henan’daki binlerce kameraya bağlı yüz tanıma teknolojisini içeriyor.

“İlgili kişiler”, eyaletteki insanlar hakkında halihazırda mevcut olan bilgi ve görüntü veri tabanında “tematik kütüphaneler” olarak sınıflandırılacaktır.

Sistem aynı zamanda Çin’in ulusal veri tabanına da bağlanacak.

‘Anahtar endişe’

Henan Kamu Güvenliği Bürosunun ilgi gruplarından biri, yabancı gazeteciler de dahil olmak üzere gazetecilerdir.

Belgeler, “Ön teklif, ilgili kilit gazetecileri üç düzeyde sınıflandırmaktır” diyor.

“Kırmızı ile işaretlenmiş kişiler kilit önemdedir.

“Sarı ile işaretlenmiş ikinci seviye, genel endişe duyan insanlardır.

“Yeşil ile işaretlenmiş üçüncü düzey – zararlı olmayan gazeteciler içindir.”

Ve “kırmızı” – veya daha önce suç isnatları varsa “sarı” olarak işaretlenen “ilgili gazeteciler” eyalete seyahat etmek için bir bilet alır almaz bir uyarı tetiklenecekti.

Sistem ayrıca yabancı öğrencileri değerlendirecek ve onları üç risk kategorisine ayıracaktır – “mükemmel yabancı öğrenciler, genel personel ve kilit kişiler ve istikrarsız personel”.

Belgelerde, “Güvenlik değerlendirmesi, yabancı öğrencilerin günlük katılımına, sınav sonuçlarına, kilit ülkelerden gelip gelmediklerine ve okul-disiplin uyumuna odaklanılarak yapılıyor” deniyor.

Okulların kendilerinin güvenlik endişeleri olan öğrencileri yetkililere bildirmesi gerekir.

Ve endişeli olduğu düşünülenlerin takibi yapılacak.

Ulusal Halk Kongresi’nin yıllık toplantısı gibi siyasi açıdan hassas dönemlerde, “savaş zamanı alarm mekanizması” etkinleştirilecek ve cep telefonlarını takip etmek de dahil olmak üzere “önemli endişe” öğrencilerinin takibi hızlandı.

Belgeler, sistemin aşağıdakilerden alınan bilgileri içerme arzusunu özetlemektedir:

  • cep telefonları
  • sosyal medya – WeChat ve Weibo gibi
  • araç detayları
  • otel konaklamaları
  • seyahat biletleri
  • mülk sahipliği
  • fotoğraflar (mevcut veritabanlarından)

Ayrıca, Çin’de yaşama hakkına sahip olmayan “yolda kalmış kadınlara” veya Çinli olmayan göçmen kadınlara da odaklanmalıdır.

Çok sayıda kadın iş bulmak için Çin’e giriyor.

Diğerleri komşu ülkelerden kaçırıldı.

Ve sistem, diğerlerinin yanı sıra Ulusal Göçmen Bürosu, Kamu Güvenliği Bakanlığı ve Henan polisi ile “bağlanacak”.

Belgeler , Çin hükümetinin yabancı medya kuruluşlarını Henan selleriyle ilgili haberleri nedeniyle eleştirdiği sıralarda yayınlandı .

IPVM Hükümet Direktörü Conor Healy şunları söyledi: “Çin’deki kitlesel gözetlemenin teknik mimarisi hala yeterince anlaşılmadı…

“Bu belgeler, Çin’in kamu güvenliği yetkililerinin kitlesel gözetimden ne istediklerine ışık tutuyor.”

Çin’in yüz tanıma sisteminin ülke genelinde halihazırda kullanımda olduğu düşünülüyor.

Ve geçen yıl, Washington Post , Huawei’nin Uygur etnik azınlığına mensup insanları tanıyabilecek ve polisi uyarabilecek yapay zeka yazılımını test ettiğini bildirdi.

İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Çin direktörü Sophie Richardson şunları söyledi: “Amaç tüyler ürpertici, herkesin izlenebileceklerini ve izlenebileceklerini bilmelerini ve düşman çıkarlarını neyin tetikleyebileceğini asla bilmemelerini sağlamak.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu