Teknoloji

Çin, Suçlamada Bulunabilen Bir Savcı Yapay Zekası Geliştirdi

Yapay zeka alanındaki gelişmeler her geçen gün hızlanırken, son yıllarda bu alanda en çok atılım yapan ülkelerden biri olan Çin’den yeni yapay zeka haberi daha geldi. Son çıkan haberlere nazaran, Çin’deki araştırmacılar kabahatleri tespit edebilen ve hatalılara karşı suçlamada bulunabilen bir savcı yapay zekası geliştirmeyi başardılar.

South China Morning Post’un bildirdiğine ve Futurism’in aktardığına göre bu yapay zeka, ülkenin en büyük bölge savcılığı olan Şanghay Pudong Halk Savcılığı tarafından geliştirildi ve test edildi. Kelam konusu savcı yapay zekası, kuşkulu bir ceza davasının açıklamasına dayanarak %97’den yüksek bir doğruluk oranıyla bir suçlamada bulunabiliyor. Araştırmacılar, Management Review’da yayımlanan bir makalede, “Sistem, karar verme sürecinde aşikâr bir dereceye kadar savcıların yerini alabilir.” diyor.

Araştırma grubu, bu yapay zekayı “System 206” olarak isimlendirilen mevcut bir yapay zeka aracını kullanarak geliştirdi. Çin’deki savcılar, ispatları pahalandırmak ve kuşkulu bir cürümlünün genel olarak halk için tehlikeli olup olmadığını belirlemek için bu sistemi zati kullanıyorlardı.

Lakin araştırmacıların makalede belirttiğine nazaran, bu yapay zeka, suçlama ve cezaların karar verme süreçlerine katılamaması nedeniyle epey hudutlu bir kullanıma sahipti. Çünkü bunları yapabilmesi için yapay zekanın bir davadaki alakasız bilgileri tanımlayıp çıkartabilmesi ve insan lisanını hudut ağında işleyebilmesi gerekiyordu.

İşte Şanghay’da geliştirilen bu yeni savcı yapay zekası ise dava belgelerini bu formda değerlendirebiliyor. Aslında yeni yapay zeka, bölgenin en yaygın sekiz hatasını (kredi kartı dolandırıcılığı, kumar, dikkatsiz araç kullanma, kasıtlı hücum, bir memuru engelleme, hırsızlık, dolandırıcılık ve siyasi muhalefet) işleyen suçluları belirleyebiliyor ve suçlayabiliyor.

Çinli bilim insanlarının geliştirdikleri bu savcı yapay zekasının vakitle mantıklı bir fikir olabileceğini düşünüyoruz. Son devirde yapılan araştırmaların yapay zekaların insanlardan çok daha dengeli bir halde karar alabildiklerini ortaya çıkardığını da hatırlatalım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu