Teknoloji

Çin Üretimi Fenghua Ekran Kartı Çalışırken Görüntülendi

Fenghua 1, birinci yerli Çin GPU’su olarak piyasaya çıktı ve teknik özellikleri herkese açık olmasına karşın performansı bir sır olarak kalmaya devam ediyor. Stewart Randall, artık ferdî Twitter hesabında Innosilicon’un Fenghua 1 ekran kartının çalışır durumda olduğunu gösteren bir görüntü paylaştı.

Görüntüde Fenghua 1’in GFXBench karşılaştırmasında, bilhassa de T-Rex sahnesinde çalıştığı gösteriliyor. Fakat maalesef kıyaslama sırasında bir FPS göstergesi mevcut değil ve sonuç ekranı gösterilmiyor. Öte yandan, GFXBench daha çok taşınabilir aygıtlara yönelik, bu nedenle yazılım harici ekran kartları için düzgün bir ölçüm aracı değil.

Görüntünün kalitesi nedeniyle test sisteminde Fenghua 1 Type-A (tek GPU) yahut Type-B (çift GPU) olup olmadığını söylemek sıkıntı. Fenghua 1 Type-A ekran kartının kullanılma ihtimali daha yüksek, lakin Randall sonraki bir tweet’te çift GPU’lu Type-B modelinin bir fotoğrafını paylaştı.

Imagination Technologies’in PowerVR mimarisinden yararlanan Fenghua 1 12nm üretim sürecinin bir eseri. Type-A teorik olarak 5 TFLOP’a kadar FP32 performansı sunabiliyor ve kağıt üzerinde RTX 2060 (Turing) ile birebir düzeyde konumlanıyor.

İki yongayı birleştiren Type-B ise 10 TFLOP’a kadar FP32 performansı sunabiliyor. Referans olarak bir GPU seçmemiz gerekirse, en azından kağıt üzerinde GeForce RTX 3060 (Ampere) modeliyle karşılaştırılabilir. Fenghua 1 örnekleri kimi ilgili şirketlere çoktan ulaşmış olsa da perakende satış tarihi yahut fiyatlandırma ile ilgili hiçbir bilgimiz maalesef bulunmuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu