Teknoloji

Çinli Üreticiler, 5nm ve 7nm Ekran Kartları Üretmeyi Hedefliyor

DigiTimes tarafından yayınlanan yeni tarihli bir rapora nazaran kimi çinli GPU üreticileri, bu yıl 5nm yahut 7nm üretim teknolojilerini kullanarak yeni ekran kartı üretmeyi planlıyor. Kelam konusu şirketlerin kimilerinin ismini duyduk ve bunlar GPU pazarında büyük ölçüde bilinmeyen oyuncular: Imagination Technologies IP, Changsha Jingjia Microelectronics, Biren Technology ve Innosilicon.

Innosilicon’un Fantasy One serisi ekran kartlarından bahsetmiştik. Kimi tezlere nazaran kartlardan biri GeForce RTX 2070’e benzeri performanslar sunabiliyor. Bu da Fantasy One ailesinin argümanlı olabileceğini gösteriyor. Changsha Jingjia Microelectronics ise birinci GPU’sunu geçen yıl Aralık ayında JM9 serisiyle birlikte piyasaya sunmuştu. Ayrıyeten bu kartların GeForce GTX 950’ye yakın performanslar sunduğu söyleniyor.

Öte taraftan Sonunda Biren Technology, geçen yıl Ekim ayında BR100’ü duyurdu ve görünüşe nazaran TSMC’nin 7nm süreci kullanıldı. Lakin üretilen GPU’lar hakkında hiçbir performans verisi mevcut değil.

O denli ki bu durumda sırf donanım kâfi değil ve ekran kartı şoförleri de büyük değer taşıyor. Çinli üreticilerin grafik pazarında ne kadar kabul görebileceğini vakit gösterecek ve üreticilerin kendini kanıtlaması gerekiyor. Intel ise AMD ve NVIDIA’ya rakip olmak için Arc serisi ekran kartlarını hazırlıyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu