Oyun

Çip Sorunu Sürüyor: Sony, PS5 İddialarını Düşürdü

Sony, PS5 oyun konsollarının piyasaya çıktığı günden bu yana PS4’e nazaran daha az sevkiyat gördüğünü açıkladı. Şirket mali yıl boyunca PS5 gönderimleri için varsayımları düşürdü ve bize çip krizinin yakın vakitte sona ermeyeceğini hatırlattı.

Sony’nin en son çıkar raporu, tatil çeyreğinde 3,9 milyon adet eser sevk ettiğini gösteriyor. Evvelki çeyrekte ise 3.3 milyon ünite konsol gönderilmişti ve hafif bir artış yaşandı. 31 Aralık prestijiyle toplamda 17,3 milyon PlayStation 5 konsolu sevk edildi. PlayStation 4 piyasaya sürüldüğünde ise tıpkı dilimde 3 milyon daha fazla satmıştı.

Sonuç olarak Japon şirketin oyun kısmı, bir evvelki yılın birebir çeyreğindeki 7,703 milyar dolara kıyasla 7,09 milyar dolar gelir sağladı. Ancak Sony PS5’i ziyanına sattığı için işletme karı %12.1 artarak 92.9 milyar yen (810 milyon dolar) oldu.

Tıpkı vakitte şirket çip ıstırabı nedeniyle mali yıl boyunca PS5 sevkiyatları için varsayımını 14.8 milyon üniteden 11.5 milyona çekti. Görünüşe nazaran çip zahmeti en azından Sony tarafında devam ediyor ve bir müddet güzelleşme beklenmiyor. Son raporlara nazaran Sony, PlayStation 5 alamayanlar için PlayStation 4 konsollar sunacak ve bu evvelki jenerasyonun üretimini artırmaya karar verdi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu