Teknoloji

Daha Akıllı Bir Petal Search İçin: Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi Yapay Zeka Çalışmaları

Günümüzde tüm gereksinimlerimizi karşılamamızda ve aklımıza takılan soruları yanıtlamamızda bize yardımcı olan arama motorları, doğal lisan sürece ve yapay zeka alanında yapılan çalışmaların öncüsü haline geldi. Arama motorlarının art planında çalışan bu güçlü ve akıllı sistemler, kullanıcının arama tecrübesini en düzgün halde karşılamak üzere hizmet veriyor. Huawei tarafından geliştirilen ve 2020 yılından bu yana faal olarak kullanılan Petal Search arama motoru, kullanıcılarına 50’den fazla lisan seçeneği imkanı sunuyor.

Petal Search içerisinde yer alan ve kullanıcıların arama tecrübelerini en üst düzeye taşımayı hedefleyen bu akıllı modeller, dünyanın birçok farklı bölgesinde yer alan Huawei Ar-Ge merkezlerinde geliştirilirken, Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nde yer alan AI Ekibi gerçekleştirdiği çalışmalarla birlikte Türkçe ve Arapça lisanları için yapay zeka modüllerinin geliştirilmesinde misyon alıyor. 

Petal Search’ün kullanıcılarının aradıklarını basitçe bulmalarını sağlayan ve platformun farklı noktalarında misyon alan bu modüllerin geliştirilmesi, 2021 yılında da tüm süratiyle devam etti. AI grubunda Türkiye’nin en güzel üniversitelerinde yapay zeka alanında yüksek lisans ve doktora eğitimlerini tamamlamış yahut sürdürmekte olan toplam 9 araştırma mühendisi vazife alıyor. Ayrıyeten, bu güçlü ekip 2021 yılı içerisinde 5 farklı modül için toplamda 10’dan fazla modeli, Petal Search platformuna entegre ederek daha uygun bir arama motoru tecrübesi sağlamaya devam ediyor. Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi’nin geliştirdiği özelleştirilmiş farklı arama kategorilerine de yapay zeka dayanağı sağlayarak Petal Search’ü klasik arama motorlarından ayırıyor.

Huawei Türkiye Ar-Ge Merkezi, AI ekibi 2021 yılı içerisinde tamamladığı teknik çalışmalarının yanı sıra bir tanesi memleketler arası konferansta bir başkası de TÜBİTAK mecmuasında yayınlanmış 2 adet akademik çalışmasıyla alanındaki tecrübesini pek çok kurum tarafından tescillemiştir. AI kadrosunda vazife alan araştırma mühendisleri sahip oldukları iş tecrübesi ve bilgi birikimlerini üniversitelerin gerçekleştirdiği meslek doruklarında, öğrenciler ile paylaşma imkanı yakalıyor.  Ayrıyeten, 2021 yılı içerisinde, Üniversite ve Sanayi İş Birliği kapsamında Huawei tarafından sağlanan, eğitim bursundan yararlanan yabancı asıllı doktora öğrencileri ile de Arapça lisanı için geliştirilen modüller için iş birliği gerçekleştirdi.

AI Grubu 2021 yılını Petal Search platformunu kullanıcılar için en uygun halde sonuç vermesi için desteklerken bir yandan da bünyesine kattığı alanında uzman araştırma mühendisleri ile de büyüyen ve gelişen bir grup olmayı başardı. Gelecek yıllarda da Petal Search’ü en çok tercih edilen arama motoru olma yolunda ilerlemesine takviye olmaya devam edecekler.

Uygulamayı AppGallery’den indirmek için buraya, HUAWEI dışı aygıtlara indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu