Teknoloji

Dark Web Hata Pazarlarından ToRReZ Kapandı

Yasa dışı ticaretin döndüğü en büyük Dark Web pazarlarından ToRReZ, geçtiğimiz haftalarda kapandı. Bu, 2021 yılı içerisinde rastgele bir baskın yahut polis müdahalesi geçirmeden kapanan üçüncü karanlık market.

Şubat 2020 tarihinde “hizmete giren” hata pazarı kendi içerisinde kullanıcıların alım ve satım yapabildiği bir yapıya sahipti. Narkotik uyuşturucular, makûs hedefli yazılımlar, kalpazanlık hizmetleri/araç-gereçleri, çalınan çeşitli datalar ToRReZ’de satılanlara birkaç örnek. 160.000 kadar üyesi bulunduğu söyleniyor.

17 Aralık 2021 tarihinde MrBlonde ismi verilen ToRReZ yöneticisi ana sayfada yayınladığı bildiriyle siteyi kapatmaya karar verdiklerini duyurdu. Yasa dışı eserlerin listelenmesi ve yeni üye kayıtları durduruldu. Operatörler rastgele bir baskı olmadan siteyi kendilerinin kapattığını ve gelecekte yeni bir karanlık marketle döneceklerini de ayrıyeten belirttiler.


ToRReZ’in kapanma iletisi. – Görsel Kaynağı: The Record

Artık kolluk kuvvetleri hem gerçek hem de sanal alemdeki suçlularla epeyce önemli manada uğraş ediyor. Basına pek yansımasa da 2021 yılı içerisinde peşi peşine birçok büyük karanlık market yöneticisine operasyonlar düzenlendi ve bu oluşumlar çökertildi. Bunun sonucunda birçok öteki market operatörü dikkat çekmemek için olsa gerek verdikleri yasa dışı hizmetleri askıya almak durumunda kaldı.

Her ne kadar bu haberde söyleyemesek de TOR ağında saklanan ToRReZ üzere onlarca büyük karanlık market bulunuyor. İnsanlığın en pis ve lanet tarafı bu karanlık internet sitelerinde bariz bir formda görülebiliyor. Kiralık katiller, uyuşturucu satıcıları, hırsızlar dahaları… Umarız ki onlara yönelik de kolluk kuvvetlerince halihazırda bir çalışma yürütülüyordur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu