Teknoloji

Dark Web’in En Büyük Çalıntı Kredi Kartı Pazarı UniCC Kapandı

Kredi kartları ve çeşitli yasa dışı ödeme yollarının satıldığı en büyük karanlık pazarlardan UniCC kapandı. Bu karanlık market 2013 yılından bu yana birçok kripto para metodunu kullanarak kart bilgilerinin satılmasına aracılık etmişti.

UniCC takımı, kendi forum sayfalarında yayınladıkları metinle bir arada kendileri hakkında çeşitli baskın teorilerinin üretilmemesini ve marketi kapatma nedenlerini büsbütün yaşlarının ilerlemesi sebebiyle gereğince vakit ayıramamaları olarak belirtti.

Elliptic araştırmacılarına nazaran UniCC etkin kaldığı 9 sene boyunca yaklaşık 358 milyon dolar kazandı ve bu paranın çeşitli hallerde aklanmasına katkıda bulundu. Bu biçim marketler çoklukla çeşitli sitelere eklenen “skimmer” isimli ziyanlı kodlar yardımıyla çalınan kart bilgilerinin satılması için uygun bir pazar olarak görülüyordu. Saldırganlar çaldıkları kartlara dokunmuyor, bu formda anonim halde kendilerini gizleyip para kazanıyorlardı.

Terimsel manada “carding” olarak bilinen bu faaliyet, internetin yaygınlaştığı günden beri maalesef en çok işlenen siber hatalardan biri olarak biliniyor. Günümüzde kripto paraların yaygınlaşması maalesef ki çalınan kartların satışını kolaylaştırıyor, saldırganları daha da anonim kılmaya yardımcı oluyor. Bu yüzden son birkaç yıldır evvelkine kıyasla “carding” hadiselerinde bir oldukça artış yaşandığını söylemek mümkün. Yalnızca Bitcoin altyapısı üzerinde 1,4 milyar dolar hacme sahip çalıntı kredi kartı parası döndüğü söyleniyor.

Bu son 2 aydır ToRReZ ile birlikte kapanan ikinci karanlık pazar. Devletlerin siber hatalılara yönelik baskıları ve takipleri daha sıkı hale geldiği için dikkat çekmemek maksadıyla daha birçok Dark Web pazarı ve siber kabahat kümesi faaliyetlerini bir bir durdurmaya başlayacak diye düşünüyoruz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu