Teknoloji

Dell, Dünyanın Birinci ‘IPS Black’ Monitörlerini Tanıttı

Monitörler her geçen yıl daha güzel hale geldi ve gelişmeye devam ediyor. Yenileme suratları yükseliyor, piksel reaksiyon mühletleri azalıyor ve en değerlisi manzara kalitesi artmaya devam ediyor. OLED teknolojisi hala kıymetli olsa da yavaş yavaş yayılmaya başladı. Dell ise dünyanın birinci “IPS Black” monitörlerini piyasaya sundu.

IPS Black çoğunlukla olağan IPS teknolojisiyle birebir, lakin değerli bir fark var: IPS Black panellerle donatılan monitörler, standartlaşan 1.000:1 yerine 2.000:1 kontrast oranı sunabiliyor. Bu teoride çoklukla VA ve OLED panellerde görülen daha derin, daha gerçek siyahların yolunu açıyor.

Dell’in iki yeni monitörü UltraSharp U2723QE ve UltraSharp U3223QE isimlerini taşıyor. İki eserin teknik özellikleri büsbütün tıpkı, tek fark ise 27 ve 32 inçlik ekran boyutları.

Her ikisinde de 400 nit tepe parlaklığa, 2000:1 kontrast oranına ve 8 ms reaksiyon müddetine ulaşabilen, 4K 60 Hz panele sahip. Lakin Dell’in burada MPRT yahut GtG ölçümlerinden hangisini kullandığını bilmiyoruz. Monitörler teknik olarak VESA’nın DisplayHDR 400 sertifikası için ihtiyaçları karşılıyor.

Bununla birlikte, Dell’in ekranları DCI-P3 renk alanının %98’ini kapsıyor ve böylece her ikisi de renk üretimi konusunda epey başarılı olmalı. Daha yüksek kontrast oranına ek olarak, bu monitörlerin öteki öne çıkan özelliği ise yerleşik ilişki seçenekleri.

UltraSharp monitörler sırasıyla üst akış ve aşağı akış ilişkileri için beş USB 3.2 Gen2 ilişki noktasına, bir standart USB-C temas noktasına ve iki ek USB-C ilişki noktasına sahip. Elbette standart DisplayPort ve HDMI ilişki noktaları da mevcut. Ayrıyeten her iki model de sonlu eğme, döndürme, yükseklik ve kendi ekseni etrafında döndürme üzere ayarları destekliyor.

27 inç boyutlu U2723QE modeli Dell web sitesinde 780 dolarla listelenirken, 32 inçlik ağabeyi 1.150 dolarlık fiyat etiketi taşıyor. Bugünlerde 4K IPS ekranlar 350 doların altında bulunabiliyor olsa da buradaki geniş temas noktaları ve Black IPS teknolojisi ek maliyetler getiriyor olmalı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu