Oyun

Destiny 2’nin Yapımcılarından NFT Açıklaması

Gerçek dünyadaki pahalı varlıkların dijital dünyadaki karşılıkları olarak da nitelendirilen NFT’ler sanattan, oyuna her alanda karşımıza çıkıyor. Pek çok görüntü oyununda NFT’lerle müsabakaya başladık. Lakin görünüşe bakılırsa Destiny 2, bu oyunlardan biri olmayacak.

Bungie tarafından geliştirilen ve fiyatsız oynanabilen çevrimiçi birinci şahıs nişancı oyunu Destiny 2’nin Teknoloji Dizayncısı Max Nixhols, NFT tersi olmasına neden olan kanılarını Twitter hesabından ayrıntılıca anlattı.

“NFT’ler oyunlar için zararlıdır”

Nixhols, Twitter’dan yaptığı paylaşımlarla NFT’lerin oyun dizaynın neden işe yaramadığına dair kimi değerli noktalara işaret etti. “NFT’ler oyunlar için ziyanlıdır. Bunların çevresel olarak yıkıcı olduklarını, serveti makûs aktörlerin eline geçirdiklerini ve çoğunlukla dolandırıcılık ya da daha makus sonuçlar doğurduğunu aslında biliyoruz. Lakin ben bir oyun tasarımcısıyım ve bunların oyuncu tecrübesine temelden ziyan verdiğine de inanıyorum.” kelamlarıyla başlayan tweet dizisi ile bahis hakkında fikirlerini açıkladı.

Nixholos’a nazaran “benzersiz” öğeler benzersizdir, zira esasen oyun onları eşsiz hale getirmeye yarayan sistemlere sahiptir. Bu sistemler NFT’ler ile gelmiyor çoklukla rastgele oluşturucular tarafından sağlanıyor. NFT ile gelen “Kazanmak İçin Oyna” modeli, aslında oyunlarında esasen yer alıyor ve yıllardır tıpkı sistem devam ettiriliyor. Bu yüzden de Destiny 2’de NFT kazanmak üzere bir şey kelam konusu olmayacak.

Ayrıyeten dizayncı Max Nixhols’ın değindiği bir öteki husus ise kazanmak için oyna fikrinin oyuncuların keyif almasının önüne geçtiği oldu. Nixhols, “Araştırmalar gösteriyor ki, şayet birisi bir aktiviteden içsel olarak zevk alıyorsa ve siz bunun için dışsal motivasyon (ödül) sunuyorsanız, bu onların içsel zevkini azaltacaktır. dedi. Diğer bir deyişle biri size zevk aldığınız bir şeyi yapmanız için para ödüyorsa, muhtemelen bundan daha az keyif almaya başlayacaksınız.

Açıklamalara bakılırsa Destiny 2’ye hiçbir vakit NFT kazanma özelliği gelmeyecek. Lakin tekrar de dünyamızın süratle dijitalleştiği bugünlerde net bir şey söylemek mümkün değil, bir gün aniden Destiny 2’de de NFT’lerle karşılaşabiliriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu