Teknoloji

Dev Bir Gök Taşı Dünya’nın Yakınından Geçecek

Hepimizin bildiği üzere Dünya’ya yaklaşan gök taşları (asteroit) her yıl sık sık gündem oluyor. Olağan bu taşların gezegenimize çarpma ihtimali de birçok insanın dehşetli düşü olmuş durumda. Hatta geçtiğimiz ay Netflix’te yayımlanan Don’t Look Up sineması de bu şekil bir durumda nasıl senaryoların oluşabileceğini gözler önüne sermişti.

Artık de bilim insanları New York’ta bulunan Empire State binasının iki katından fazla uzunluğa sahip olan, yani dev bir gök taşının Dünya’ya yaklaştığı açıklandı. Lakin rastgele bir endişeye gerek yok; zira bu gök taşı Dünya’ya çarpmayacak, sadece yakınından geçecek.

Teleskopla gözlemlenebilecek

Live Science tarafından bildirilen habere nazaran gökbilimciler, bir kilometre uzunluğunda bir gök taşının gezegenimize yaklaştığını keşfetti. Bu büyük gök taşının ‘potansiyel olarak tehlikeli’ olarak sınıflandırıldığı; fakat Dünya’ya çarpmayacağı gelen açıklamalar ortasında yer aldı. Ayrıyeten uzmanlar, yakınımızdan geçecek olan bu cismin küçük bir teleskopla görülebileceğini söz etti.

Açıklamalara nazaran (7482) 1994 PC1 ismi verilen olan bu gök taşı, 18 Ocak gecesini 19 Ocak’a bağlayan gece saat 00.51’de geçişini yapacak. Bilim insanları cismin 1.9 milyon kilometre uzaklıkta bulunacağını; bu yüzden de ‘Dünya’ya Yakın Nesne (NEO)’ olarak nitelendirildiğini kelamlarına ekledi. Ayrıyeten boyutunun 140 metreden fazla olmasının, gök taşının ‘potansiyel olarak tehlikeli’ olarak nitelendirilmesinin sebebi olduğu da gelen açıklamalar ortasında yer aldı.

Şu ana kadar 28 bin NEO çeşidinde gök taşı keşfedildiğini belirten uzmanlar, önümüzdeki günlerde gözlemlenebilecek olan asteroidin birinci kere Dünya’ya yaklaşmadığını da kelamlarına ekledi. NASA’ya nazaran bu gök taşı, 1933 yılında Dünya’nın 1.1 milyon kilometre yakınından geçti. Buna ek olarak yeniden birebir gök taşının 2105 yılında da bizi ziyaret edebileceği bilim insanları tarafından aktarıldı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu