Teknoloji

Dijital Türkiye Konferansı’nın Akabinde Basın Toplantısı Gerçekleştirildi

Bu yıl ikincisi düzenlenen ve “Oyunun Kuralları Değil, Kendisi Değişti” temasıyla gerçekleştirilen “Dijital Türkiye Konferansı”nın ardından TÜSİAD İdare Konseyi Üyesi ve Dijital Türkiye Yuvarlak Masası Lideri Serkan Sevim basın mensuplarıyla buluşarak bir sohbet toplantısı gerçekleştirdi.

TÜSİAD’ın dijital dönüşüm alanında sürdürdüğü projeler ve yaptığı çalışmalara dair aktüel bilgilerin paylaşıldığı toplantıda Dijital Türkiye Konferansı kıymetlendirilerek, Geleceği İnşa başlıklı rapor ve Mayıs 2021’de duyurusu yapılan İşim Gücüm Geleceğim projesinin yeni durumu paylaşıldı.

Dijital marifet ve yetkinliklerle donatılmış nitelikli insan kaynağının ehemmiyetini vurgulan Serkan Sevim şu sözleri kullandı:

“Yeni jenerasyon teknolojilerin süratli yükselişiyle birlikte iş yapış biçimlerinde olduğu üzere geleceğin mesleklerinde de esaslı bir dönüşüm süreci yaşanıyor, münasebetiyle gereksinimimiz olan marifet ve yetkinlikler de eş vakitli olarak dönüşüyor. Dijital maharet ve yetkinliklerle donatılmış nitelikli insan kaynağının varlığı dijital dönüşümde itici bir güç olarak karşımıza çıkıyor. Bir diğer deyişle, dijitalin hammaddesi uzman insan. AB 2030 Dijital Vizyonu – Dijital Pusula maksatları içinde Avrupa’da mevcut durumda 7,8 milyon olan bilgi ve bağlantı teknolojileri alanında çalışan uzman sayısının 20 milyona çıkarılması öngörülüyor.  Genç ve dinamik nüfusumuzu ülkemizde tutmayı sağlayacak düzenekleri güçlendirmeliyiz. Bununla bir arada iş dünyası olarak, üniversitede okuyan gençlerimize daha okulda okurken iş imkanları sağlamalı ve onların eğitimlerinde faal olmalıyız. Bilhassa bilgi irtibat teknolojileri alanında uzaktan çalışmanın da yaygınlaşması ile sanal beyin göçü, dijital yetkinlik sahibi insan kaynağı sorunu yaşayan iş dünyasını daha da zorlayan bir husus haline geldi. Günümüzdeki uzaktan çalışma fırsatını kullanabilen şirketler olarak Anadolu’nun her noktasındaki gençlerimize ulaşmalıyız. Kusur yapmalarına ve öğrenmelerine imkan sağlamalıyız. Bu yaklaşımımızı tüm Türkiye teknopark olsun diyerek özetleyebilirim. Açmak gerekirse, Ar-Ge kültürünün yaygınlaştırılması, Ar-Ge teşvikinin uzaktan çalışmayı da kapsayacak formda yüzde yüz ve süresiz uygulanması kıymetli. Fakat bu halde iş dünyasının gereksinimlerine uygun gençleri eğitebilir, onlara daha fazla umut verebiliriz. Aksi halde, yetkinlik gerektiren durumlardaki insan kaynağı açığını kapatma bahtımız son derece güç olacak.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu