Teknoloji

Dünyanın Birinci 500 Hz Oyuncu Monitörü Tanıtıldı

Çin haber kuruluşu Sina, BOE (Beijing Oriental Electronics Group) isimli bir şirketin monitör teknolojilerinde önemli atılımlar yaptığını ve dünyanın birinci 500 Hz oyun monitörünü ürettiğini bildirdi. Monitör, yüksek hareket kabiliyetine sahip oksit art panel ile desteklenen 27 inç Full HD ekrana sahip. Bu da BOE’nin sadece 1 ms’lik reaksiyon müddetiyle birlikte yüksek yenileme suratına nasıl ulaştığını gösteriyor.

BOE, oksit yarı iletken görüntüleme teknolojisi konusunda geniş bir tecrübeye sahip. Örneğin, şirketin 500 Hz monitörü ASUS, MSI, Alienware ve Acer markalı “yalnızca” 360 Hz’ye ulaşabilen piyasadaki en süratli oyun monitörlerinden değerli ölçüde daha süratli.

Öte yandan bu monitörün sadece tanıtım gayesiyle tasarlanmış bir prototip olduğunu hatırlatalım. BOE, yakın vakitte tüketiciler için 500 Hz’lik bir oyun paneli üretip üretmeyeceğini doğrulamadı. Bu nedenle oyuncuların eline bir monitör ulaşana kadar “360 Hz” monitörleri en süratlisi olarak tanımlayabiliriz.

Ayrıyeten bu monitörü satın alsanız bile 500 Hz’in nimetlerinden yararlanmak için oynadığınız oyunda 500 FPS üretebilen bilgisayar donanımına gereksiniminiz olacak. O denli ki bu çok ender oyunlarda görülebiliyor ve genelde e-spor oyunlarında 500 FPS üzerini görebiliyoruz. Fakat bu türlü bir monitör kareleri çok süratli yenileyeceğinden ötürü imgeleri daha süratli görme bahtınız var. Münasebetiyle e-spor oyunlarında 500 Hz nitekim bir avantaj sağlayacaktır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu