Teknoloji

Dünyanın En Büyük Hava Soğutucusu Alder Lake Dayanağı Alıyor

Dünyanın en büyük işlemci hava soğutucusu Prosiphon Seçkine, en güçlü 12. Jenerasyon Alder Lake işlemcileri bile denetim altına almak için geliyor. LGA1700 uyumlu soğutucuları üreten IceGiant kesin bir tarih belirtmedi lakin “yakında” satışa çıkacağı söyleniyor.

164x251x104 mm boyutları ve 2 kg tartısı ile Prosiphon Seçkine katiyetle kompakt kasalara nazaran değil. Alüminyum yapıya sahip olan soğutucu termosifona misal halde çalışıyor. Birinci olarak işlemciden gelen ısı, evaporatör (buharlaştırıcı) içindeki sıvıyı kaynatarak buharın üç ağırlaştırıcı çekirdeğine gerçek hareket etmesini sağlıyor. Akabinde soğuk hava, buharı tekrar sıvıya dönüştürmek için kondansatörden geçiyor ve akabinde yerçekimi sıvıyı evaporatöre geri itiyor.

Prosiphon Elite’in soğutmasından dört adet 120 mm fan sorumlu, Bu fanlar, 3,3 mmH2O’luk bir statik basınç sergilerken azamî 32.2 dBA gürültü düzeyi ile 2.300 RPM’ye kadar dönüş suratları sunuyor.

Bu soğutucu halihazırda pek çok ana Intel ve AMD soketiyle uyumlu, bu nedenle LGA1700 soketi için takviyenin gelmesi kaçınılmazdı. Prosiphon Seçkine, yüksek çekirdekli Ryzen Threadripper işlemcilerle âlâ işler çıkarıyordu ve 241W MTP (Maksimum Turbo Güç) derecesine sahip Core i9-12900K üzere Alder Lake işlemcileri rahatlıkla soğutmasını bekleyebiliriz. IceGiant, LGA1700 dayanağı için muhtemelen Prosiphon Elite’e yeni bir braket ve art plaka ekleyecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu