Teknoloji

Dying Light 2’nin PS5’teki Belge Boyutu, PS4’tekinden Daha Düşük

Yıllar geçtikçe oyunlarının grafik kalitelerinin ve sundukları içeriklerin artmasıyla birlikte, genel olarak oyunların belge boyutlarının da artmaya devam ettiğini görmeyi bekliyorduk. Ki son yıllara kadar da bu teori doğruluğunu koruyordu. Lakin evrak sıkıştırma teknolojisinin gelişmesiyle birlikte bu durum değişecek üzere görünüyor ve Dying Light 2 oyununun PlayStation 5 evrak boyutu da bunun bir ispatı.

Twitter’da paylaşılan bir manzara, Dying Light 2: Stay Human’ın PlayStation 5 sürümünün yaklaşık 25 GB, PlayStation 4 sürümünün ise yaklaşık 51 GB boyutunda olacağını ortaya çıkardı. Bunun üzerine GameSpot, bu bilgiyi doğrulamak için bir halkla bağlar temsilcisine ulaştı ve birinci gün yaması haricinde, bu sayıların kabaca hakikat olduğu belirtildi.

Bu ortada GameSpot’un aktardığı habere nazaran, Dying Light 2: Stay Human’ın Steam versiyonu yaklaşık olarak 43 GB, Xbox Series X|S versiyonu ise yaklaşık 35 GB evrak boyutuna sahip. Buna karşılık oyunun Xbox One sürümü için ise bir belge boyutu bilgisi paylaşılmadı.

Birinci bakışta bir oyunun daha gelişmiş bir sürümünün daha küçük bir belge boyutuna sahip olması garip görünüyor, fakat yeni konsolların avantajlarından biri de işte bu, bilhassa de PlayStation 5 tarafında… PlayStation 5’in mimarı Mark Cerny’nin daha evvel açıkladığına nazaran, PS5 sisteminde “Entegre IO” ismi verilen ve sıkıştırma için çok daha verimli olan bir teknoloji bulunuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu