Teknoloji

Ekran Kartı Sevkiyatları 2022 Yazına Kadar Artacak

GPU imalat sanayisindeki çeşitli kaynaklar, bilhassa ekran kartı pazarında kullanılan bileşenlerdeki kıtlığın 2022 ortalarında güzelleşeceğini bildirdi. Yakın tarihli bir DigiTimes raporuna bakılırsa 2022 yazında değerli değişimler göreceğiz.

Üreticilerin istedikleri kadar GPU üretmemesinin gerisinde devam eden Ajinomoto Build-up Sinema (ABF) külfetleri olduğu söyleniyor. ABF substratının ehemmiyetini özetlemek gerekirse, bu gereç birinci olarak 1970’lerde keşfedildi. Intel, 1990’larda materyalin üstün elektriksel yalıtım özelliklerini karşıladığından, en karmaşık devre dizaynlarını alttaki PCB’ye (alt tabaka) bağlamaya yardımcı olmak için kullanımına öncülük etti. ABF substratı o vakitten beri sanayinin temel ögesi oldu ve CPU’lar, GPU’lar, yonga setleri, ağ IC’leri, otomotiv işlemcileri ve birçok ambalaj üretiminde kullanıldı.

Pandemi sırasında bilgi süreç aygıtlarına yönelik artan talep nedeniyle hem ABF substratı hem de ambalaj üretim kapasitesi yetersiz kaldı. Tayvan’daki Unimicron ve NanYa, esas ABF alt katman tedarikçilerinden ikisi. Çok sayıda rapor ise bu şirketlerin ambalaj üretimini hızlandırdığını ve bulunabilirliği olabildiğince süratli artırmak için ek fabrikalar inşa ettiğini gösteriyor.

DigiTimes raporuna bakılırsa 2022 yılının ortalarında yanlışsız eksiklikler büyük ölçüde azalacak. Böylelikle bu yıl sevk edilen toplam ekran kartı sayısının artması bekleniyor. Görünüşe nazaran bilgiler, her ikisi de AMD’ye özel GPU ortakları olan ASRock ve TUL (PowerColor) bünyesindeki şahıslardan alınmış üzere görünüyor. Uzun lafın kısası, 2022 yılının ikinci yarısında çeşitli bileşenlerle birlikte GPU sevkiyatları da yavaş yavaş artmaya başlayacak ve bu tüketiciler için uygun bir haber.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu