DonanımİnternetTeknolojiYapay Zekâ

Elektrikli kamyon üreticisi Rivian, hisse satışından yaklaşık 12 milyar dolar topladı

Elektrikli araç firması Rivian’ın hisseleri, yatırımcılardan 11,9 milyar dolardan (8,8 milyar sterlin) fazla para topladıktan sonra Çarşamba günü New York’ta işlem görmeye başlayacak.

Bu, hisselerin her birinin, şirketin hedef aralığının çok üzerinde, 78 dolardan fiyatlandırılmasından kaynaklanıyor.

Bu flotasyon, ABD’de tüm zamanların ilk 10 halka arzı (IPO) arasında yer alıyor.

Yine de Rivian, ilk elektrikli kamyonetlerini müşterilere ancak Eylül ayında teslim etmeye başladı.

Ve California merkezli start-up, son iki yılda 2 milyar doların üzerinde zarar etti.

Ancak minibüs ve kamyon üreticisi, kısmen çevrimiçi dev Amazon’un desteğine sahip olduğu için yatırımcıların ilgisini çekti.

Ve Amerikan sürücüleri arasında popüler olan küçük kamyonlar, pikaplar ve SUV’lar gibi pazarın bir bölümünde Ford ve General Motors gibi rakipleri yendi.

Hisselerin her biri 78 dolar olarak fiyatlandırıldı ve bu, 72 ila 74 dolar arasındaki hedef aralığın üzerinde.

Rivian, şimdiden elektrikli otomobil pazarını değiştiren Elon Musk’ın Tesla’sı ile karşılaştırılıyor.

Rivian, kamyonetin yanı sıra Aralık ayında spor arazi aracını (SUV) ve 2023’te bir teslimat kamyonetini piyasaya sürmeye başlayacak.

Şirketin kurucusu ve CEO’su RJ Scaringe, hisse flotasyonundan önce şirketin Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) sunduğu sunumda “Rivian, gezegenimizin karbon nötr enerji ve ulaşıma geçişine yardımcı olan ürünler ve hizmetler yaratmak için var” dedi.

“Rivian’ı başlatmam için bana ilham veren şey buydu ve bir organizasyon olarak aldığımız her kararı yönlendiren şey bu.”

Firma 2009 yılında Mainstream Motors olarak kuruldu ve 2011 yılında “Indian River”dan türetilen Rivian olarak değiştirildi.

Başlangıçta Bay Scaringe elektrikli bir spor araba fikrini takip etti, ancak daha sonra kamyon ve kamyonetlere odaklanmak için rotasını değiştirdi.

Son zamanlarda Rivian, ilham verici, macera tarzı bir araç olarak tasarlanan R1T’nin üretimine büyük yatırım yaptı. Vahşi doğada yemek pişirmek için üç kişilik çadır çatı eklentisi ve sürgülü mutfak ünitesi seçeneği ile birlikte gelir.

Ancak yatırımcıların ilgisi için çok önemli olan, firmanın sadece Rivian’ın %20’sine sahip olmakla kalmayıp aynı zamanda firma bunları da piyasaya sürmeye başladığında firmadan 100.000 elektrikli dağıtım kamyoneti alacağını söyleyen Amazon ile olan ilişkisi.

Çok uzun zaman önce, ABD’li yatırımcıların elektrikli araçlar için o kadar fazla zamanı yoktu. Ama işler değişti – ve nasıl!

Tesla 2009’da halka açıldığında, hisseleri 17 dolar olarak fiyatlandırıldı ve şirkete toplam 1.5 milyar dolar değer verdi.

Bugün, hisse fiyatı 1.000 doların üzerinde ve şirketin değeri 1 trilyon doların üzerinde.

Bu, en azından Rivian’ı çevreleyen yutturmacanın bir kısmını açıklayabilir. EV işletmeleri bu günlerde sadece sıcak mülk.

Ford ve Amazon’dan gelen güçlü destek, pille çalışsalar bile tamamen Amerikan gibi görünen kamyonetler, ticari araçlarla birlikte ve halka arzın neden bu kadar ivme kazandığını görebilirsiniz.

Rivian Tesla değil. Ürünleri çok farklı ve kasıtlı olarak öyle. Ancak yatırımcılar, şirketin bir gün her şeyin yıkıcı olacağı konusunda açıkça bahse giriyorlar.

Ford, kendi elektrikli kamyonları üzerinde çalışmanın yanı sıra firmaya da yatırım yaptı.

ISeeCars.com’dan Karl Brauer, halihazırda sağlamış olduğu destek ve kendisini birinci sınıf bir kamyon markası olarak sunduğu için marka etrafında çok fazla heyecan olduğunu söyledi.

“Her şey elektrikli bir araç olmakla ilgili değil. Elektrikle çalışan son derece etkili bir kamyon olmasıyla ilgili” dedi.

“İnsanların çok fazla beklentisi olduğunu düşünüyorum çünkü burada Tesla’nın tonları varmış gibi hissediyorlar” dedi.

Ancak, Rivian’ın servetinin, talebi azaltan ekonomik bir gerileme veya mekanik veya üretim zorlukları nedeniyle baltalanabileceğini söyledi.

Rivian’ın ufkunda şimdiden başka bir bulut var. Eski satış ve pazarlama başkan yardımcısı Laura Schwab, şirketteki “toksik kardeş” kültürü hakkında cinsiyet ayrımcılığı şikayetinde bulunduktan sonra haksız yere işten çıkarıldığını iddia ederek şirkete dava açtı.

Ayrıca şirketi, teslimat hedeflerinin “ulaşılamaz” olduğu konusunda uyardığını söyledi.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu