Teknoloji

Elektrikli Minibüs VW ID Buzz, Mart Ayında Tanıtılacak

Volkswagen Kümesi CEO’su Herbert Diess, geçtiğimiz günlerde Volkswagen’in yeni elektrikli araçlarından birinin lansman tarihini paylaştı: Volkswagen ID Buzz. Diess’ın paylaştığı tweet’e ve Ars Technica’nın aktarmış olduğu habere nazaran, birinci sefer 2017 yılında gösterilen retro biçimdeki VW ID Buzz konsept aracının son kullanıcı versiyonu 9 Mart’ta tanıtılacak.

Volkswagen’in ID Buzz konsepti, şirketin başına büyük bir keder açan “emisyon skandalı” sonrasında neredeyse tüm odağını kaydırdığı elektrikli araç stratejisinin birinci örneklerinden biri olma özelliği taşıyor. 2017 yılında konsept bir araç olarak tanıtılan elektrikli minibüs, artık ise son kullanıcının beğenisine sunulmaya hazırlanıyor.

Volkswagen ID Buzz, bu yıl Volkswagen’in Almanya’nın Hannover kentinde bulunan ticari araç fabrikasında üretilecek. Bununla birlikte Münih ya da Hamburg’a yolunuz düşerse, sokaklarda dolaşan otonom VW ID Buzz araçlarını görebilirsiniz. Bu otonom araçlar, 2025 yılında Hamburg’da hayata geçirilmesi planlanan ticari bir uygulama kapsamında, Argo AI ve Moia için test bilgileri toplamakla vazifeliler.

Volkswagen ID Buzz’ın ABD modelleri 2023 yılında çıkış yapacak. ABD elektrikli araç pazarında, menzil en değerli kriter olarak kabul edildiğinden, ABD’de elektrikli minibüsün daha yüksek batarya kapasitesine ve uzun dingil uzaklığına sahip yolcu modeli satışa sunulacak. Avrupalı VW ID Buzz hayranları için de kısa dingil uzaklığına sahip (ve hasebiyle daha düşük pil kapasiteli) bir modelin yanı sıra, yan taraflarında pencereler yerine panelleri olan ticari bir Buzz piyasaya sürülecek.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu