Bilim

Ellerimiz ile Tarihi Dokunuş: Güneş!

NASA’nın tarihi Güneş misyonu bir muvaffakiyete imza attı. Tarih de birinci kere insan üretimi bir obje Güneşin atmosferine dokunuş yaptı. Ayrıntılar haberimizde.

NASA’nın Güneş’i keşfetmesi için tasarladığı Parker uzay aracı, tarihi bir olaya imzasını attı. Üç yıl evvel NASA tarafından fırlatılan Parker, Güneş’in dış atmosferinin içine girmeyi başardı. Parker ayrıyeten buradan örneklerde toplamayı başardı.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) üç yıl evvel Güneş’e yanlışsız fırlattığı Parker Solar Probe uzay aracı kıymetli bir kilometre taşını daha geride bıraktı.

Kıymetli haberleri iletmesi beklenen sondadan tarihi bir açıklamada geldi. Parker Güneş Sondası‘nın aylar evvel Güneş’in atmosferinin içine girdiği NASA tarafından tespit edildi.

İnsan üretimi bir aracın birinci sefer Güneşe bu kadar yaklaşması tarihi bir andı fakat NASA yetkilileri Parker’ın bundan daha fazlasını yaptığını da duyurdu. Uzay aracı resmen Güneşin Dış Atmosferine bir dokunuş yaptı. Böylelikle birinci kez insan imali bir araç Güneşe haddinden fazla yaklaşmış oldu.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu