Teknoloji

Elon Musk: “5 – 10 Yıl İçince Mars’a İnsan İndirebiliriz”

Elon Musk, podcast yayıncısı Lex Fridman ile yakın vakitte bir röportaj yaptı. Şu an dünyanın en varlıklı insanı olan Musk, SpaceX’in Mars’a insan indirebilmesi için en fazla on yıl gerektiğini söyledi. Elbette bu süreçte en değerli faktör para ve şu anda Ay’a ulaşmak bile epey kıymetli.

Fridman, röportajdan yaklaşık yarım saat sonra SpaceX‘in Kızıl Gezegen’e ne vakit bir insan göndereceğini sordu. Bunu yaklaşık 20 saniye düşünen Musk, en yeterli durumda yaklaşık beş yıl, en berbat senaryoda ise on yıla yakın sürebileceğini söyledi.

İnsanları Mars’a götürme konusundaki bir öteki belirleyici faktör de gönderilecek uzay aracının mühendisliği. SpaceX CEO’su, “Starship şimdiye kadar yapılmış en karmaşık ve gelişmiş roket” diyor. Musk ayrıyeten Starship’in hedefinin yörüngeye ve nihayetinde Mars yüzeyine tanışacak yükte ton başına maliyeti en aza indirmek olduğunu ekliyor.

İşin finansal kısmına gelirsek, teşebbüsçü şu anda paranın sınırlayıcı bir faktör olduğundan bahsetti: “Bir trilyon dolar için Mars’a uçamazsın. Hiçbir para size Mars’a bilet alamaz.”

Musk, bu yılın başlarında Twitter’da SpaceX’in 2030’dan çok evvel Starships’i Mars’a indirmeyi hedeflediğini söylemişti. Ayrıyeten hakikaten güç olan şeyin orada bir üs inşa etmek olacağını belirten CEO, 2050 yılına kadar Kızıl Gezegen’de bir milyon insanın olacağını umuyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu