Teknoloji

Elon Musk, Bitcoin Mucidinin Gerçek Kimliğini Bildiğini Tez Etti

Ünlü teknoloji teşebbüsçüsü Elon Musk, geçtiğimiz günlerde yapay zeka araştırmacısı Lex Fridman’ın podcast’ine konuk oldu. Bu sohbette SpaceX’in yaptığı roket fırlatmalarından, Mars’ı kolonileştirmeye kadar pek çok husus konuşulurken, sohbetin bir kısmında de Bitcoin konuşuldu.

Fridman, Elon Musk’a Bitcoin’in mucidi olarak bilinen Satoshi Nakamoto’nun aslında kim olduğuna dair teorisini sordu. Futurism’in hususla ilgili olarak paylaştığı habere nazaran, Musk’ın bu soruya yanıtı şu biçimde oldu:

“Pekala, Bitcoin lansmanından evvel fikirlerin evrimine bakabilir ve bu fikirler hakkında kimin yazdığını görebilirsiniz. Görünüşe nazaran, bu fikirlerin evriminden herkesten çok Nick Szabo sorumlu.”

Nick Szabo’nun kim olduğunu bilmeyenler için açıklayalım: Kendisi, akıllı mukavelelerin ve “bit altın” ismi verilen erken bir kripto para ünitesi formunun geliştirilmesine yardımcı olan bir bilgisayar bilimcisi ve kriptograftır. Szabo’nun akıllı kontrat teknolojisi, Ethereum blok zincirinin temel bir kesimi olarak da kullanıldı. Bu nedenle, birçok kişi onun Bitcoin’in mucidi olduğunu düşünüyor. Lakin Szabo, daha evvel bu iddiayı pek çok sefer yalanladı.

Bununla birlikte Elon Musk, podcast sohbetinde kendisinin aslında Satoshi Nakamoto olduğu savlarını reddetti. Lakin Satoshi Nakamoto olsaydı, bunu katiyen insanlara söyleyeceğini de söz etti.

Ayrıyeten Elon Musk bu sohbet sırasında, SpaceX’in 5-10 yıl içinde Mars’a insan gönderebileceğini de lisana getirmişti.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu