Sosyal MedyaTeknolojiYapay Zekâ

Elon Musk: Tesla patronu Twitter anketinden sonra 5 milyar dolarlık hisse sattı

Tesla CEO’su Elon Musk, elektrikli otomobil üreticisinin yaklaşık 5 milyar dolarlık (3.7 milyar sterlin) hissesini sattı.

63 milyon Twitter takipçisine Tesla’daki hissesinin %10’unu satıp satmayacağını sormasından günler sonra geldi.

Şirketin hisseleri, Çarşamba günü bir miktar zemin kazanmadan önce, anketin onun hisse satışı lehine çıkmasından sonraki iki gün içinde yaklaşık %16 düştü.

Tesla, borsa değeri 1 trilyon doları aşan dünyanın en değerli otomobil üreticisidir.

Bay Musk’ın güveni, Tesla’da yaklaşık 4 milyar dolar değerinde yaklaşık 3,6 milyon hisse sattı.

Ayrıca, ABD borsa düzenleyicisine yapılan başvurulara göre, yaklaşık 2,2 milyon hisse satın alma opsiyonunu kullandıktan sonra yaklaşık 1,1 milyar dolara 934.000 hisse daha sattı.

Belgeler, hisselerin yaklaşık beşte birinin satışının, Bay Musk’ın hafta sonu bazı hisselerinin satılmasıyla ilgili sosyal medya paylaşımlarından çok önce, Eylül ayında kurulan önceden ayarlanmış bir ticaret planına dayalı olarak yapıldığını gösterdi.

Ancak, düzenleyici başvurular, kalan hisselerin satışının planlanmadığını da gösterdi.

Cumartesi günü, Bay Musk bir Twitter anketi yayınladı ve takipçilerinden vergi yükümlülüklerini yerine getirmek için Tesla’daki hissesinin bir kısmını satıp satmama konusunda oy vermelerini istedi.

“Son zamanlarda vergiden kaçınmanın bir yolu olan gerçekleşmemiş kazançlardan çok şey yapıldı, bu yüzden Tesla hissemin %10’unu satmayı öneriyorum” diye tweet attı.

“Nasıl olursa olsun, bu anketin sonuçlarına uyacağım.”

Anket, hisse satışı lehinde yaklaşık %58 oyla 3,5 milyondan fazla oy aldı.

Musk ayrıca Tesla’nın kendisine nakit olarak ödeme yapmadığını da vurguladı: “Sadece hisse senedim var, bu yüzden şahsen vergi ödememin tek yolu hisse senedi satmak.”

En son işlemin bir kısmında, ödeme paketinin bir parçası olarak 2012 yılında otomobil üreticisi tarafından kendisine verilen hisse senedi opsiyonlarını kullandığı görüldü.

Bu tür işlemler, genellikle yeni edinilen bazı hisselerin hemen satılmasından elde edilen para kullanılarak ödenen gelir vergilerini tetikler.

Bu, hisse senedi opsiyonlarını en son kullandığı 2016’dan bu yana ilk hisse satışıydı. Aynı zamanda 600 milyon dolara yakın bir gelir vergisi faturasını karşılamak için bazı hisselerini de sattı.

Bay Musk, 280 milyar dolardan fazla olduğu tahmin edilen kişisel servetiyle dünyanın en zengin insanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu